Kilka miesięcy temu, pierwszy raz usłyszałam o grupie Mastermind. Forma zaciekawiła mnie na tyle, że chciałam w takiej grupie uczestniczyć. Miałam to szczęście, że spotkałam osoby, które były takiego samego zdania jak ja. Grupa ruszyła. Początkowo liczyła dwie osoby, obecnie tworzymy ją w czwórkę.
Nie myliłam się co do moich wcześniejszych wyobrażeń – jestem zachwycona taką formą. Uczestnictwo w grupie wiele wnosi do moich działań w Internecie. Jest tez pierwszym z „filtrów” dla moich pomysłów.
Niedawno na moim profilu na Instagramie, poruszyłam ten temat. Spotkał się z dużym zainteresowaniem, pojawiły się również zapytania. To stało się inspiracją do stworzenia artykułu, który teraz czytasz. Dowiesz się czym jest grupa Mastermind. Jakie daje korzyści dla biznesu, bloga czy projektu? Przybliżę zasady, które panują w naszej grupie i moim zdaniem są istotne. Podzielę się moim doświadczeniem. Co Ty na to?
CZYM JEST GRUPA MASTERMIND?
Mastermind to mała grupa, która służy rozwojowi, dzieleniu się pomysłami, wiedzą i wsparciem. Grupę możesz tworzyć już w dwie osoby. Nasza grupa liczy cztery osoby i funkcjonuje dobrze. Każda z nas ma czas na omówienie ważnych dla siebie spraw. Chodzi o to, by wszyscy uczestnicy mieli szansę wypowiedzieć się, omówić swoje pomysły czy wątpliwości. Warto wziąć to pod uwagę myśląc o ilości osób tworzących grupę.
Podczas spotkań wymieniamy się pomysłami, poszukujemy rozwiązań, robimy „burzę mózgów”. To miejsce na wymianę wiedzy, doświadczeń. W ten sposób można też zobaczyć nową perspektywę, zweryfikować pomysły. Wyznaczamy także swoje cele, rozliczamy się z nich. Dyskutujemy.
Podczas spotkań można „przegadać” swoje wątpliwości, obawy czy problemy, które napotykamy. Jak to mówią „w grupie siła” – to stwierdzenie zdecydowanie pasuje do idei grup Mastermind.
Mastermind tworzą osoby, które są zainteresowane rozwojem swojego biznesu, bloga czy projektu. Nie muszą to być osoby z tej samej branży. W przypadku naszej grupy – każda z uczestniczących dziewczyn jest aktywna w innej dziedzinie.
Czym się zajmujemy?
- Paulina Pamuła – prowadzi kursy online i webinary – pokazuje jak skutecznie uczyć innych online (więcej przeczytacie na stronie Pauliny ) .Jest inicjatorką facebookowej grupy dla fanów kreatywnych wyzwań – „Wszystkiego kreatywnego!”.
- Monika Jabłońska – motywuje, inspiruje kobiety do lepszej zmiany, do lepszego życia. Jest właścicielką Akademii Pozytywnej Kobiety.
- Aneta Wierzbicka – zaraża remontami, robi rewolucje we wnętrzach. Efekty uwiecznia na zdjęciach. Możecie je zobaczyć na stronie.
Chcę Ci pokazać, że w różnorodności tkwi siła. Współpracujemy, wspieramy się i wymieniamy się doświadczeniem. Mamy też swoje zasady. To wpływa na dobre funkcjonowanie grupy.
Grupy płatne i bezpłatne
Możesz spotkać się z dwoma rodzajami grup Mastermind
- Grupy płatne – spotykacie się przez określony czasu. Jest osoba, która nadzoruje i moderuje grupę. Struktura spotkań, poruszanych tematów jest określona.
- Grupy bezpłatne – do takiej grupy należę. Nie ustalamy okresu przez jaki się spotykamy (oby jak najdłużej!). W grupie także kierujemy się ustalonymi zasadami. Poznasz je w dalszej części wpisu.
Formy spotkań
Pewnie nie jest zaskoczeniem, że możecie się spotykać się na żywo lub online.
- Spotkania bezpośrednie
Spotkania „na żywo” można połączyć z czymś przyjemnym, np. kawa czy czymś słodkim. Taka forma ma swoje duże plusy, bo nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu. To także okazja do wyjścia z domu. Czy są minusy? Może nim być czas, który musimy przeznaczyć na dojazd, przygotowanie do wyjścia :)
- Spotkania online
Grupę Mastermind możesz także tworzyć, spotykając się z uczestnikami online. Programy, z jakich możecie skorzystać to Skype, Google Hangout. To wygodna forma, bo możecie rozmawiać ze sobą w przysłowiowych kapciach, owijając się w koc i nie ruszając się z domu. To także dobra opcja dla osób, które nie są z jednego miasta. W ten sposób można tworzyć grupę dla osób, mieszkając w różnych miastach czy krajach. Odległość nie ma znaczenia. Może to opcja dla Ciebie?
- Dodatkowe miejsce do kontaktu
Niezależnie od formy kontaktu, rekomenduję stworzenie dodatkowego kanału kontaktu między Wami. Dzięki niemu będzie można ustalać sprawy organizacyjne czy przedyskutować kolejny pomysł, który w międzyczasie przyjdzie do głowy. To także dobre rozwiązanie, gdy potrzebne jest wsparcie czy przysłowiowy kop do działania. My w tym celu posiadamy tajną grupę na Facebooku. Potwierdzamy spotkania, wspieramy się, dyskutujemy o pomysłach, które nagle wpadły do głowy i wymagają pilnej weryfikacji. Jeśli jest potrzeba – przesyłamy sobie także dodatkowe materiały.
KORZYŚCI Z UDZIAŁU W GRUPIE MASTERMIND
Co możesz zyskać dzięki grupie Mastermind? Moim zdaniem sporo. Każda z poniższych rzeczy jest cenna. Idealnie jest, gdy wynosisz ze spotkań jak najwięcej. Poniżej opisuję to, co ja otrzymuję dzięki grupie. Ciekawa jestem jakie Ty masz lub będziesz mieć doświadczenia.
1.Nowe pomysły
Na spotkaniach przeprowadzamy „burzę mózgów”. Więcej osób to więcej pomysłów. Skupiamy się osobno na sytuacji konkretnej osoby i dyskutujemy. To także czas na zgłoszenie swoich rozwiązań, które są poddane weryfikacji.
2.Spojrzenie z innej perspektywy
To cenne doświadczenie. Czasem jest tak, że to co mi wydaje się świetnym pomysłem, niekoniecznie nim jest z perspektywy innych osób. Dyskusja w grupie pozwala oderwać się od własnej perspektywy. To także spojrzenie „chłodnym okiem” przez innych. Można powiedzieć, że jest to pewien filtr dla pomysłów. Rozmowa pomaga zweryfikować pomysł, zmodyfikować go, ulepszyć czy zmienić kierunek działań.
3.Wiedza
Każda z nas jest specjalistką w swojej dziedzinie, ma też obszary, w których czuje się dobrze. To jest świetne! Jedna osoba czuje się dobrze w sprawach technicznych, inna w w pomysłach dotarcia do klienta czy tematach biznesu. Każda osoba wnosi coś wartościowego. Czerpcie od siebie. Uczcie się nawzajem. Dzielcie się wiedzą i doświadczeniem. Wtedy wzrastacie wspólnie, dzięki współpracy.
4.Wsparcie
Czasem potrzebne jest najzwyczajniej w świecie zrozumienie i dobre słowo. Dobrze o tym pamiętać :)
5.Motywacja
Ustalajcie sobie cele, wyznaczajcie zadania i czas realizacji. To będzie mobilizować do dalszych działań, podejmowania wyzwań i nauki nowych rzeczy. Dzielcie się pozytywną energią. Wspierajcie się wiedzą.
6.Inspiracja
Uczestnictwo w grupie daje dużo pozytywnej energii. Dlaczego? Każda z osób robi świetne rzeczy (choć często różnią się one od siebie). Daje to dużo inspiracji, pokazuje nowe sposoby, metody, rodzi kolejne pomysły. Inspirujcie się nawzajem.
WAŻNE ZASADY W GRUPIE MASTERMIND
Dobrze jest, jeśli w Waszej grupie macie jasno określone zasady. Nie muszą być one sztywne, ale starajcie się przestrzegać schematu, a także ustalcie co jest dla Was ważne. Dobrze zrobić to na samym początku. To ułatwi Wam współpracę. Nie będzie też niedomówień i zaskakujących sytuacji.
1.Zorganizujcie spotkanie zapoznawcze
Jeśli dopiero będziecie zakładać swoją grupę, pomyślcie o takim spotkaniu. To przełamie też pierwsze lody, gdy się nie znacie. Jest to korzystne również wtedy, gdy miałyście już wcześniej kontakt. Wtedy warto ustalić zasady Waszych spotkań. Ale po kolei…Poznajcie się, opowiedzcie o sobie – swoich doświadczeniach zawodowych, blogowych. Pochwalcie się swoimi umiejętnościami, mocnymi stronami. Przedstawcie, co możecie wnieść do grupy. To ważny punkt – dzięki niemu wiecie do kogo zgłaszać się, jeśli chodzi o poszczególne zagadnienia. Uczestnicząc w grupie zachęcam do patrzenia przez pryzmat – co mogę zaoferować innym uczestnikom grupy. Jeśli każdy daje od siebie to, w czym jest dobry – rozwijacie się, zyskujecie więcej. A taki przecież jest Wasz cel. Opowiedzcie również o Waszych oczekiwaniach wobec spotkań. Ustalcie częstotliwość spotkań, czas ich trwania, dogodną formę. Ważny jest także Wasz wewnętrzny regulamin, czyli to, jak spotkania będą wyglądać, jaką będą mieć strukturę.
2.Regularność
Grupa Mastermind jest efektywna, jeśli spotykacie się regularnie. Omawiacie swoje postępy, zdarzenia, osiągnięcia, które miały miejsce od ostatniego spotkania. Ustalacie kolejne cele i zadania do wykonania. Mobilizujecie się do ich realizacji. Ustalcie częstotliwość spotkań. Spotkania mogą się odbywać co tydzień lub co dwa tygodnie. W naszym przypadku dobrze sprawdza się system spotkań co dwa tygodnie.
3.Wewnętrzny regulamin
Ustalcie zasady, które będą obowiązywać na spotkaniach. Ważna jest struktura spotkań. Pamiętajcie, że grupa ma realizować cele, nie jest tylko spotkaniem towarzyskim. Warto trzymać się ram i wykorzystać czas, jak najlepiej. Ustalcie między sobą, jak takie spotkania mają wyglądać. W naszej grupie przyjęłyśmy zasadę, że zaczynamy od pochwalenia się swoimi sukcesami. Opowiadamy, co działo się u nas od czasu ostatniego spotkania. Następnie omawiamy problemy, pomysły, propozycje działań. Robimy burzę mózgów. Ustalamy także cele, nad którymi chcemy pracować. Każda z osób ma czas na swoją wypowiedź i zgłoszenie tematu, który jest dla niej ważny.
4.Cel spotkań
Pamiętajcie o celu Waszych spotkań. Grupa ma przede wszystkim służyć rozwojowi, wzrastaniu. Ten cel musi być jasno określony, by funkcjonowanie grupy miało sens. Nie są to tylko spotkania służące rozrywce. Wasze biznesy, blogi czy projekty mają się rozwijać. Pomagajcie sobie nawzajem, dzielcie się wiedzą, doświadczeniem. Pamiętajcie o otwartości i wzajemnym szacunku. Każdy wnosi coś do grupy, a co za tym idzie – każdy zyskuje.
5.Szczerość, zaufanie
Bądźcie fair. Wszystko, o czym rozmawiacie na spotkaniach – zostaje między Wami. Inspirujcie się, ale nie kopiujcie rozwiązań. Gracie do jednej bramki i jesteście zespołem. Zespołem, który pomaga sobie i rozwija się wspólnie.
Uczestnictwo w grupie Mastermind to szansa na rozwój , a także wspólna nauka. To także duża garść motywacji i inspiracji. U mnie taka forma zdecydowanie się sprawdza. Ciekawa jestem, jakie jest Twoje zdanie.
Co sądzisz o grupie Mastermind? Jakie masz doświadczenia?
Napisz w komentarzu.
Ps. Udanego dnia dla Ciebie, Magda