Jak zrobić dobre zdjęcie na Instagram? To pytanie, które zadaje sobie każdy, kto zaczyna swoją przygodę z tym medium społecznościowym. Odpowiedź wbrew pozorom nie jest skomplikowana, bo łatwo przeanalizować, jakie zdjęcia są najpopularniejsze. Podrzucę Wam dziś parę zasad, którymi rządzą się najchętniej oglądane instagramowe zdjęcia.
Czy do prowadzenia profilu na Instagramie potrzebny jest profesjonalny sprzęt lub telefon z najwyższej półki? Na pewno nie. Jeśli nie zajmujesz się fotografią zarobkowo, to tak naprawdę wcale nie potrzebujesz najdroższych aparatów. W zupełności wystarczy Ci poręczny kompakt lub telefon komórkowy. I kilka wskazówek! Na końcu artykułu czeka na Ciebie niespodzianka.
Prosty przepis na dobre zdjęcie na Instagram
1. Światło
To podstawowa zasada. Fotografia to szukanie światła – to samo dotyczy fotografii mobilnej (czyli tej robionej telefonem). OK, ale jak konkretnie je znaleźć? Instagramowe zdjęcia to najczęściej przedmioty na tle – w zależności od tego, czym się zajmujesz może to być komputer i kawa, Twój produkt albo kosmetyki. Najłatwiej sfotografować je na parapecie albo na stole przysuniętym do okna. Na zdjęcia wybierz godziny, w których jest najwięcej światła. W lecie, gdy słońce jest wyjątkowo intensywne – przesłoń okna firanką, dzięki temu światło nie będzie zbyt ostre.
Co zrobić, gdy nie ma światła, jak to czasem bywa w ciągu zimy?
Jasne, można poczekać, aż będzie lepsza pogoda – ale nie zawsze jest na to czas. Wykorzystaj odbijanie światła – możesz mieć go na zdjęciu więcej i lepiej doświetlić przedmioty, jeśli porozstawiasz naokoło kawałki białego brystolu albo styropianu. Jeśli nadal będzie go za mało – możesz też się wspomóc nieco lampą błyskową lub światłem lamp. Jeśli jednak używasz lampek – nie kieruj ich bezpośrednio na fotografowane przedmioty, a skieruj na brystol. Odbite światło jest dużo delikatniejsze. Wybierz też raczej lampkę ledową, o świetle jak najbardziej zbliżonym do białego.
Nie chodzi o to, by nigdy nie używać flasha, ale o to, by używać go umiejętnie i z głową! I to nawet tego wbudowanego w aparat! Co możesz zrobić? Przede wszystkim – światło wbudowanej lampy błyskowej jest bardzo ostre – dlatego tworzy nieprzyjemne cienie na zdjęciu. Możesz je delikatnie rozproszyć przy pomocy zwykłej chusteczki higienicznej. Możesz też odbić światło lampy przy pomocy kartki białego papieru, by nie oświetlać bezpośrednio przedmiotów – uważaj jednak na tą sztuczkę, jeśli masz wokół zbyt dużo kolorów, bo odbiją się one na zdjęciach.
2. Kadruj !
Najlepiej już na etapie robienia zdjęcia, żeby nie przycinać go zbyt mocno w programie lub aplikacji do obróbki (bo straci na jakości!). Przemyśl, co ma być tematem zdjęcia – kawa? Twój przeładowany planner? A może chcesz pokazać, że w Twojej pracy zawsze towarzyszy Ci dziecko, więc głównym tematem będzie zabawka? A może Twoje biuro domowe? Niech główny temat zdjęcia zajmie większość kadru. Ustaw też tak aparat, by wyciąć ze zdjęcia elementy niepotrzebne. Jeśli chcesz zrobić zdjęcie kawy w pościeli, to nie musisz pokazywać całego łóżka – wystarczy ten fragment, gdzie stoi kubek. Tym sposobem nie musisz sprzątać całego pokoju!
A jeśli jesteśmy przy sprzątaniu – posprzątaj w kadrze. Zabierz zbędne przedmioty, tak by oglądający skupił się na temacie zdjęcia. Najlepiej zacznij od czystego kadru – tła, na którym położysz główny przedmiot, na przykład kubek z kawą. Pomyśl, jaką historię chcesz opowiedzieć. Czy chcesz pokazać, że Twoja poranna kawa to błogi spokój i chwila tylko dla Ciebie? To dołóż ulubioną książkę, może coś słodkiego i miękki koc (to bardzo w stylu modnego „hygge”). A może chcesz pokazać, że poranna kawa to początek Twojej pracy? Dołóż kalendarz, długopis, tablet albo laptopa. A jeśli dla Ciebie poranna kawa to zimna kawa między układaniem klocków, a próbą ogarnięcia jakiś papierów (jak często u mnie) – pokaż właśnie to: klocki, kalendarz, może rączkę dziecka rysującą po Twoich bardzo ważnych dokumentach (ostatnio drukowałam dwukrotnie umowy, bo na pierwszych były przepiękne maziaje moim długopisem).
3. Zmień punkt widzenia
Pamiętaj o odpowiednim punkcie widzenia. Najpopularniejsze zdjęcia na Instagramie to te robione z góry płasko trzymanym aparatem (tzw. „flatlay”). Możesz też spróbować urozmaicić tą kompozycję i zrobić zdjęcie z innego punktu widzenia – na przykład z wysokości krawędzi tego kubka z kawą, którego używasz. W ten sposób uzyskasz kilka planów, co zawsze dobrze wygląda na zdjęciu. Zwróć jednak wtedy dużo większą uwagę na tło – czy nie ma tam zbyt wielu „rozpraszaczy” – jak kwiatki na parapecie, obrazki na ścianie. Czasem wystarczy zrobić pół kroku w bok, by usunąć je ze zdjęcia, łapiąc w tle tylko czystą ścianę.
Robiąc zdjęcia telefonem, rzadko kiedy masz możliwość manipulowania głębią ostrości (tak, by pierwszy plan był ostry, a to co w tle rozmyte). Zazwyczaj ostrość jest ustawiona na nieskończoność, czyli wszystko jest jednakowo ostre. Tym bardziej musisz w tym wypadku zadbać o puste, czyste tło, które nie będzie rozpraszało oraz o wyraziste, kolorowe elementy przyciągające na pierwszy rzut oka. Na Instagramie sprawdzają się zawsze dwa rodzaje zdjęć – bardzo jasne, z kilkoma intensywnymi kolorami albo delikatne, wręcz pastelowe. Możesz podkręcić ten efekt przy obróbce, ale już przy ustawianiu zdjęcia pamiętaj o użyciu niewielu kolorów, które do siebie pasują na jasnym, jednolitym tle.
4. Kompozycja lub inaczej – organizacja przestrzeni
Na koniec parę słów o kompozycji. Nie będę tłumaczyć, czym jest trójpodział, złoty podział czy symetria – na zgłębianie tego warto znaleźć czas, jeśli masz ochotę pobawić się fotografią bardziej świadomie, a nie kiedy używasz jej jako wsparcia swojego biznesu. Podpowiem Ci tylko, jak osiągnąć odpowiedni efekt na zdjęciu prostymi technikami.
Przede wszystkim – nie układaj przedmiotów centralnie na środku zdjęcia zostawiając naokoło pustą przestrzeń. Takie zdjęcie wygląda mało interesująco. Ludzkie oko patrzy na tak zwane mocne punkty, które są wyznaczone przez podział kadru na trzy rzędy i trzy kolumny. Większość aparatów, też tych w komórkach, umożliwia włączenie podglądu takiej siatki na ekranie – skorzystaj z niej, by ułatwić sobie pracę.
Jeśli chcesz uzyskać efekt uporządkowania, harmonii i spokoju – wykorzystaj zamkniętą kompozycję. Co to oznacza? Wykadruj zdjęcie tak, by wszystkie ważne przedmioty widoczne były w całości na zdjęciu, bez ucinania ich.
Jeśli Twój pomysł jest wręcz odwrotny i chcesz pokazać dynamikę, lekki chaos, dać wrażenie, że dużo się u Ciebie dzieje – wykorzystaj kompozycję otwartą, czyli taką, w której elementy zdjęcia nie są widoczne w całości i która daje wrażenie, że poza zdjęciem też coś się dzieje – świetnym przykładem jest rączka dziecka w kadrze. Widać tylko rączkę i telefon, ale wiadomo, że gdzieś poza kadrem czai się maluch, który marzy o tym, by coś spsocić.
Chcąc uzyskać wrażenie intymności i zaprosić oglądającego blisko, do swojego świata, skadruj zdjęcie przy użyciu „ostrego cięcia”, wykonując na przykład autoportret fragmentu swojej twarzy. Wtedy ktoś, kto go ogląda ma wrażenie bycia naprawdę blisko Ciebie. Ale jeśli masz ochotę pokazać siebie w jakiejś ogromnej przestrzeni – na przykład na tle morza i podkreślić właśnie tą przestrzeń i wolność – zrób zdjęcie postaci zajmującej bardzo niewielki fragment kadru. To tak zwana „przestrzeń negatywna”.
5. Tło
Zdjęcia z Instagrama to niewielkie wycinki rzeczywistości. Nie potrzeba wcale wiele miejsca, by zrobić fajnie skomponowane zdjęcie. Musi jednak przyciągać wzrok – fakturami, kolorami, układem. Inaczej mignie niezauważone wśród setek innych zdjęć, które po prostu przewijamy w aplikacji. Fajnym elementem, który też może ciekawie uzupełnić zwyczajne zdjęcie jest odpowiednie tło. Zwłaszcza, jeśli chcecie wyeksponować swój produkt lub podkreślić jakieś jego właściwości.
W tym celu wcale nie musisz kupować nowego stołu czy wymieniać paneli w mieszkaniu. Czasem wystarczy wybrać się do sklepu budowlanego albo poszperać w swojej szafie (albo w second-handzie!).
Jakich teł możesz użyć?
Najbardziej uniwersalne są deski albo materiały. Możesz kupić panele podłogowe (czasem w sklepach budowlanych możesz kupić pojedyncze panele z koszy z „resztkami”), pojedyncze rolki tapet lub oklein meblowych (zwłaszcza, jeśli chcesz modne „marmurowe” tło). Świetnie przydadzą się też miękkie koce, pościele, futrzaste poduszki, dywany. Obowiązkowo zainwestuj w kawałek białego brystolu – przyda się nie tylko do odbijania światła, ale też jako jednolite białe tło.
Do zdjęć „kuchennych” – na przykład potraw – świetnie sprawdzą się drewniane deski do krojenia, podkładki pod talerze (bambusowe albo wzorzyste), a także kuchenne ścierki. Doskonałym dodatkiem będą też tace – metalowe, drewniane albo plastikowe z fajnym wzorem.
Rozejrzyj się po swoim domu – na pewno znajdziesz mnóstwo fajnych wzorów i faktur, które można wykorzystać. Nie masz miękkiego wełnianego koca w odpowiednim kolorze? Nie musisz go od razu kupować – przejrzyj szafy swoje i domowników – może mają idealnie pasujący sweter, który można wykorzystać jako tło? Może marzy Ci się błyszczące srebrne tło podkreślające Twoją imprezową kreację i kosmetyki? Weź kawałek folii aluminiowej z kuchennej szuflady!
6. Obróbka
To tak naprawdę temat na osobny artykuł, bo jest bardzo obszerny. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które możesz poprawić w edytorze wbudowanym w aplikację Instagram. Przede wszystkim – balans bieli. Jeśli robisz zdjęcia przy lampce to zazwyczaj są one zbyt żółte. W aplikacji nazywa się to „Temperatura”. Poprzesuwaj suwak w lewo lub prawo, tak by białe elementy w Twoim kadrze faktycznie stały się białe (lub chociaż szare). Następnie użyj ustawienia „Jasności” – aparat w komórce „myśli” na szaro, więc jeśli masz dużo białego w kadrze – będzie go przyciemniał do szarego. Możesz więc rozjaśnić nieco zdjęcie.
Jeśli chcesz nadać swoim zdjęciom mocnego koloru – zwiększ kontrast (suwak w prawo). Jeśli natomiast wolisz delikatne, pastelowe kadry – zmniejsz go (suwak kontrastu w lewo). To dwa najpopularniejsze sposoby obróbki. Wysoki kontrast i ostre kolory dają wrażenie energii i dynamiki, z kolei pastelowe – są delikatne, intymne i przytulne. Właściwie taka obróbka wystarcza, by zdjęcie wyglądało dobrze. Jeśli lubisz używać filtrów – używaj ich konsekwentnie na wszystkich zdjęciach. Galerie, w których każde zdjęcie obrobione jest w innym stylu, nie wyglądają dobrze.
Kilka wskazówek na koniec
Nie musisz robić rewelacyjnych zdjęć przy pomocy profesjonalnej lustrzanki i zestawu lamp studyjnych, by mieć estetyczny profil na Instagramie. Najważniejsze w tym medium są spójność i autentyczność. Jeśli używasz tam zdjęć z internetowych baz fotograficznych, poszukaj tych mniej popularnych i delikatnie obrób je we własnym stylu.
Na Instagramie zawsze chętnie oglądane są zdjęcia ze zwierzakami, kawą, fotografie jedzenia, książek – jakiegokolwiek biznesu nie prowadzisz, na pewno możesz te elementy zgrać ze swoją branżą! Dobrze też jest dorzucić do zdjęć odrobinę natury w postaci kwiatów, liści czy choćby gałązki lub szyszki. Albo użyć detalu kojarzącego się z porą roku – światełek, świec, grubego koca w zimie, świeżych kwiatów na wiosnę, ciemnych okularów w lecie, żółtych liści w porze jesiennej.
I na sam koniec – eksperymentuj i łam zasady! Instagram jest bardzo przyjaznym medium społecznościowym, więc możesz się na nim trochę pobawić!
Niespodzianka – darmowe zdjęcia do pobrania
Przygotowałam niespodziankę – darmowe zdjęcia do pobrania. Można je wykorzystać zarówno na Instagramie, jak i w innych mediach społecznościowych czy na blogu. Kliknij na baner pod zdjęciami, aby je pobrać.
Zdjęcia mają format kwadratu, jednak bez problemu można je przerobić w programie graficznym . Zdjęcia możecie dowolnie przerabiać, dodać tekst, elementy graficzne i co Wam przyjdzie do głowy. Jeśli mnie oznaczysz, chętnie wpadnę w odwiedziny :) Miłego korzystania !
A Ty jakie zdjęcia lubisz na Instagramie ? Czy masz do mnie jakieś zapytania?
Daj znać w komentarzu.
Agata Ciesielska
Fotograf. Jestem tam, gdzie dzieją się historie. Obserwuję i wyłapuję chwile, by pokazać na zdjęciach naturalne uczucia. Gdy nie robię zdjęć – spaceruję szukając ukrytych skarbów, próbuję wygrać w kolejną grę planszową i buduję najwyższe wieże z klocków.
Znajdziesz mnie na stronie : http://cykcykstudio.pl/
123 komentarze
Bardzo dużo cennych wskazówek. O wielu już słyszałam, ale patent z chusteczką bardzo mi się spodobał i będę z niego korzystać! Zobaczymy jaki to da efekt ;) bo ostatnio zaczęłam dbać bardziej o to, by mój instagram był jasny i po prostu ładny, może czasem za idealny, ale takie profile lubię właśnie obserwować, bo szukam na instagramie wrażeń estetycznych, dlatego sama też w tym kierunku zmierzam. Raz lepiej, raz gorzej ale ciągle do przodu. ;)
Cześć Milena :) Ja także znalazłam dużo praktycznych wskazówek w artykule Agaty. Z pewnością będę korzystać, bo z fotografią u mnie średnio, ale przecież można zdobywać umiejętności i w tym temacie :) Instagram to serwis, gdzie ta estetyka, spójność i styl są bardzo ważne.Zdecydowanie warto o nie dbać i przyciągać uwagę w ten sposób. Pewnie – ważne, że do przodu :) Nie wiem czy pobierałaś, ale zachęcam do ściągnięcia na telefon/komputer zdjęć przygotowanych przez Agatę – można je dowolnie przerabiać i wykorzystać w mediach społecznościowych czy na blogu. Jeśli nie teraz to może będą przydatne w przyszłości :)
Chusteczka jest świetna – działa podobnie do firanki na oknie :) Na mnie często ludzie dziwnie patrzą, jak przykładam nietypowe rzeczy do aparatu, ale wiele efektów można uzyskać już na etapie robienia zdjęcia – np. przykładając kieliszek bardzo blisko do obiektywu (albo smarując obiektyw wazeliną przy krawędzi) można uzyskać delikatną mgiełkę :)
Znalazłam tu dużo rad dla mnie. Codzinnie uczę sie robić choć troch lepsze zdjęcia ☺
Najważniejsze jest regularne praktykowanie :) Zawsze można trochę poeksperymentować i zobaczyć, co wyjdzie – cyfrówki są pod tym względem dużo przystępniejsze niż kiedyś aparaty analogowe :)
Cześć Martyna, cieszę się, że znalazłaś cenne wskazówki dla siebie :) Teraz tylko próbować, eksperymentować :))
Teraz jestem na etapie foto szkolenia – więc tekst trafia do mnie w 100% Jestem zachwycona :)
Super! A gdzie szkolisz się z fotografii? Kurs, ćwiczysz sama? :)
Agata teraz chodzę na szkolenie do miejscowego fotografa który zorganizował zajęcia dla ludzi z mojego miasteczka w Domu Kultury :)
Super opcja Ewa :) No to będziesz mogła pokazywać swoje umiejętności :)
Bardzo fajna inicjatywa!
Cześć Ewa :) Oo fajnie, że szkolisz się w temacie fotografii. Akurat artykuł jest fajnym uzupełnieniem :)
Zdecydowanie zastosuję wspomniane rady :D Ale najpierw muszę kupić nowy telefon ;)
Chyba, że aparat :) U mnie z kolei też coś się dzieje z telefonem. Tzn. sama jestem sobie trochę winna. Mam zarysowany obiektyw i zdjęcia wychodzą czasem niewyraźne. No nic, będę szukać alternatyw :)
Z zarysowanym obiektywem w telefonie niestety się już nic nie zrobi… :(
Niestety :) Dlatego jeszcze jakieś inne sprzęty w domu :)
Zdecydowanie wolę kupić nowy telefon – oprócz zdjęć na Insta będę mogła jeszcze nagrywać live’y i korzystać z kilku innych potrzebnych mi na co dzień rzeczy :D
Dokładnie :) Ale fajnie, że masz pomysł z live’ami no i jeszcze Instagram Stories – to też super funkcja :)
Tego jeszcze nie próbowałam – musiałabym kolejną aplikację na męża telefonie zainstalować :D Chyba poczekam na mój własny :D
Marlena to z nowym telefonem będziesz szaleć :)
Bardzo możliwe :D Tylko nie wiem kiedy to nastąpi ;)
Oj, mój telefon ma tragiczny aparat. A wbudowana aplikacja była okropna – musiałam znaleźć inną, żeby móc ustawić cokolwiek przed zrobieniem zdjęcia. Też marzę czasem o nowym telefonie ;)
Ja miałam fajny telefon z dobrym aparatem, ale przytrafił się mu mój synek ze swoją walizką na narzędzia ;) Teraz mam stary, zdjęcia robi kiepskie i brakuje mu wielu funkcji, z którym korzystałam ;)
Dziękuję, Agata, za wskazówki! Mam nadzieję, że dzięki nim moje zdjęcia będą lepsze :)
Cześć Magda, dziękuję za odwiedziny na blogu :) Po takich wskazówkach – z pewnością :) Podoba mi się to , że prostymi trikami można ulepszyć jakość zdjęć :)
Proste triki są najlepsze :) Zawsze mam przy sobie szkło powiększające i kawałek chusteczki na sesjach ;)
Wyglądasz ciekawie :))
Piękne zdjęcia i świetne rady. Patent z chusteczką jest genialny!
Aniu patent z chusteczką wielu osobom się podoba – mnie również :) W ogóle nie wpadłabym na to, by użyć jej do celów fotografii:) A ze zdjęcia widać, że jest różnica :)
Nie spodziewałam się, że patent z chusteczką wzbudzi takie poruszenie :) a to wykorzystanie tej samej zasady, jaką wykorzystują dyfuzory i softboxy na lampach studyjnych – zmiękczają ostre światło lamp :) Tak samo działa firanka na oknie w bardzo słoneczny dzień w okolicach godziny 12 :)
Patent z chusteczką świetny :-) I coraz bardziej nabieram ochoty na bycie (aktywne) na Instagramie :-)
Ten patent też bardzo mi się podoba :) Magda ja to czekam i czekam na Ciebie :) I doczekać się nie mogę :) Chyba jakiś termin trzeba wyznaczyć. Może do końca miesiąca? :)) Co Ty na to? :))
Którego? ;-) A na poważnie – myślę o tym, ale nie mam weny. Na razie porządnie (i regularnie) wezmę się za podglądanie i szukanie inspiracji :-)
To jest dobry początek, by znaleźć swój sposób na instagram! :) Można też założyć konto, podglądać i eksperymentować – te najstarsze zdjęcia i tak w końcu znikną gdzieś na końcu, a fajnie będzie zobaczyć swój progres :)
Coś w tym jest :-)
Na spokojnie :) Teraz masz na głowie trochę rzeczy. Inspiracje to dobry pomysł. Wtedy warto pomyśleć, co można zrobić inaczej tak, by się wyróżnić i przyciągnąć uwagę :) Może też pomoże Ci to (jak już będziesz miała pewne sprawy za sobą), by po prostu usiąść, wypisać pomysły – to, co przyjdzie Ci do głowy, a później zrobić selekcję :) Jakby co – czekam :))
Dziękuję :-)
Rewelacyjny artykuł :) wielkie dzięki zwłaszcza za przekazanie swoich tajemnic i sposobów, którymi mało kto się dzieli. Ten numer z kartonem, świetny. Obiecuję, że będę się stosować. Czasami słyszę, że Instagrama posadza się o fałszowanie rzeczywistości. Ja uważam, że dobre, przemyślanie i dopracowane zdjęcia sa wyrazem szacunku dla swojej widowni. Pozdrawiam Autorkę i Fotografa
Cześć Marta, cieszę się , że zaglądasz :)) Podoba mi się Twoje podejście Marta. Prawda jest też taka, że dobrze wyglądające zdjęcia, grafiki są ważne, pozwalają też przyciągnąć uwagę. Dobrze wiemy, że jest ogrom treści, dlatego zdecydowanie warto dbać o estetykę i spójność, a także o wyróżnienie. Dziękujemy za pozdrowienia, ja również pozdrawiam :))
Cała fotografia jest fałszowaniem rzeczywistości w pewien sposób – bo zawsze pokazuje się tylko urywek, zawsze najważniejsze jest to, co chce powiedzieć fotografujący – nieważne czy to zdjęcie z dalekiego kraju czy kubka z kawą na naszym biurku. Ale to prawda, że dopracowane zdjęcia są ważne przede wszystkim dla widowni – przecież chcemy wywoływać ich emocje – w tym wypadku miłe :)
Pozdrawiam również!
Bardzo ciekawy artykuł, my dopiero zaczynamy i przymierzamy się do instagramu, dzięki za ciekawe patenty ??
http://genypoojcu.blogspot.com/?m=0
Lubię instagrama – jest bardzo przyjaznym medium społecznościowym, jego użytkownicy są dla siebie bardzo mili i chętnie obdzielają się serduszkami :)
Witaj :) Super, że znalazłaś informacje dla siebie :) Instagram to fajne miejsce, ale też można dobrze go wykorzystać do promocji bloga czy biznesu. Gdyby były jakieś zapytania to polecę od siebie artykuły na blogu na temat Instagrama – obecnie są trzy. Jeśli będą pytania to z chęcią odpowiem :) No i czekam na konto :)) Powodzenia
Dziękuję bardzo, chętnie skorzystam ?
Pozdrawiam ?
Super :) Mam nadzieję, że informacje są przydatne :)
Świetne porady. Na pewno się przydadzą do zdjęć makro, dziękuję :) Ja akurat w ogóle nie używam Instagrama, ale zdjęć robię dużo i też ciągle się uczę :)
Zdjęcia macro są super, bo wymagają jeszcze mniej miejsca ;)
Aneta wiem, że lubisz temat :) Robisz już świetne zdjęcia – na żywo :))
Dzięki Magda :) Do dziś jestem dumna z Twojego profilowego :) I tak teraz myślę, że to się wpisuje w temat Agaty, bo przecież tłem do tego zdjęcia były drzwi do szafy, a całkiem fajnie wyszło :)
Scenerię miałyśmy ciekawą :) Ale jaka to sztuka, żeby tak zrobić, by w różnych warunkach zdjęcie wyglądało dobrze :) O tak – pamiętam tę naszą sesję. Też jestem zadowolona , że tak wyszło :))
Fajna Modelka to i fajna sesja :)
Dziękuję Aneta :) Do tego dobre towarzystwo i umiejętności :))
:*
Do tej pory ńie robiłam zdjeć specjalnie na insta. To znaczy wykorzystywalam niektóre z tych “normalnych” i wrzucałem na insta. Pożyteczne twe porady na re z chusteczka w życiu bym nie wpadła :)
Ja też bym nie wpadła na patent z chusteczką :) Pewnie, zdjęcia jak to określasz “normalne” też są ok :) Mamy też aplikacje, które pomogą nam uzyskać lepszy efekt i dbać o spójność na profilu :)
Zabawa ze zdjęciami na instagrama mnie męczyła, ale kurcze w sumie to świetne rady :) O tej kwestii z chusteczką higieniczną nie miałam pojęcia.
Cześć Sandra :) Ja też nie wiedziałam o takich zdjęciowych trikach :) Innym rozwiązaniem jeśli chodzi o to, co zamieszczamy na Instagramie są choćby tworzone przez nas grafiki. Do zdjęć są także programy do obróbki. Choć bez wątpienia dobre zdjęcia też są w cenie :) Ja też jeszcze muszę się wiele nauczyć, więc rozumiem :))
cudowny zbiór porad, które na pewno zastosuje u siebie :D ten brystol z tłem genialnie :D
Fajnie, że artykuł jest dla Ciebie przydatny. Ja też będę próbować :)
Bardzo fajne porady. Ja dodałabym, że Instagram to wspaniała szkoła fotografii. Pozdrawiam serdecznie Beata
Cześć Beata :) Zgadzam się z Tobą, że dzięki Instagramowi można się nauczyć także robić lepsze zdjęcia :) Zawsze jest nad czym pracować :)
i zrobić sobie swój własny projekt “365” :D albo chociaż – “52” – jedno zdjęcie na tydzień ;)
Ooo bardzo fajny pomysł :)
Witaj Agatko :D
Miło mi Cię czytać w Gościach ;) – dziękuję za podpowiedź z chusteczką.
Osobiście nie używam w ogóle fleszowych błysków. Nie cierpię, jak zmieniają tonację barw przedmiotów.
Zobaczę, może teraz przestanę aż tak ich unikać…
Pozdrawiam :)
Cześć Sylwia :) Ja też kilka rad Agaty wypróbuję u siebie. Super, że są ludzie, którzy tak dzielą się swoim doświadczeniem. Nie pozostaje nic innego, tylko próbować :) Pozdrawiam ciepło :))
Dokladnie, tak! Madzia, udanej niedzieli :*
Dziękuję Sylwia :) Ja już mogę życzyć udanego poniedziałku :)
Wzajemnie! ?
A dziękuję :*
:D
Hej hej! :) :) :)
Tak, flash wbudowany w aparat jest zawsze bardzo ostry, ale jest też kilku fotografów modowych, którzy wykorzystują ten sposób i świetnie im to wychodzi (np. Terry Richardson)! Na pewno trzeba wtedy pamiętać o zmianie balansu bieli w aparacie na “błyskawicę” czyli światło błyskowe – bo błysk jest chłodniejszy, więc zdjęcie zawsze będzie lekko niebieskie bez tego :) Mi najbardziej w wbudowanej lampie przeszkadza to, że ona bardzo spłaszcza – ciężko jest uzyskać wrażenie trójwymiarowości na płaskim zdjęciu, a flash jeszcze bardziej to utrudnia ;) Ale da się go wykorzystać tak, by wyglądało nieźle!
Agata, dużo fotografowałam w ub.roku ubrań – czy to na ekspozycji, czy to na modelkach – nie umiem sobie wyobrazić, pozytywnej strony flesha. Wiesz, on zmienia kolor i fakturę tkanin – dokładnie, co opisujesz. Musiałabym wejść w ustawienia cząstkowe, by zniwelować efekt błysku. Zawsze używałam światła naturalnego, ale też nie mogło być to dosłownie w bezpośrednim słońcu. Później stosowałam regulację balansu bieli. Najwięcej zabawy miałam przy tkaninach czerwonych/pomarańczowych/amarantach, czarnych/granatowych oraz przy niektórych zieleniach :). Tu światło było bardzo ważne.
Jeśli chodzi o fotografię mody i fotografię produktową to są dość rozbieżne rzeczy, wymagające innych środków – w Twoim przypadku potrzebne było odwzorowanie koloru i tkanin, ale reklamowa fotografia mody stawia na emocje, które musi wywołać, więc jeśli potrzebne jest wrażenie dynamiki, młodzieżowy charakter, ostre kontrasty, zabawa i trochę taka agresywna stylistyka – bezpośredni flash świetnie się sprawdzi. A jeśli chodzi o odwzorowanie poszczególnych kolorów – tu ważne jest światło, ale też sam aparat :) Każdy model ma problem z nieco innymi kolorami i warto o tym pamiętać, gdy robi się zdjęcia. Ja wiem, że mój główny aparat nie ogarnia czerwonego – to po prostu nigdy nie będzie taki czerwony jak trzeba, zawsze potrzebuje lekkiego kopa w programie do obróbki. Ale na balans bieli jest sprytny sposób, by sobie ułatwić życie – jeśli robisz w równych warunkach oświetlenia zdjęcia to wystarczy, że pierwsze zdjęcie zrobisz z białą kartką – wtedy balans bieli ustawiasz pod tą kartkę i synchronizujesz. Ale takie równe warunki oświetlenia trudno uzyskać w warunkach światła zastanego – a tu chmurka przeleci, a to słońce mocniej zaświeci i wszystko się zmienia. Wtedy wbrew pozorom najlepsza jest lampa błyskowa (tylko zewnętrzna i z odpowiednimi modyfikatorami) :)
dokładnie jest jak piszesz :)
Pozdrawiam Cię Agato :D
Cały czas wydaje mi się, że nie umiem robić zdjęć i że to nie dla mnie. Zawsze coś/kogoś utnę, zrobię pod jakimś dziwnym kątem i w ogóle wymiatam w tym temacie :D @magdalenabek:disqus, świetnie, że zaprosiłaś do siebie Agatę, bo podejrzewam, że nie tylko w mojej głowie rodzą się takie pytania i wątpliwości. Będę musiała wziąć sobie do serca te wskazówki i spróbować się przełamać. @disqus_rJdEUM4nMX:disqus, dziękuję Ci za tyle porad i za to, że napisałaś ten artykuł w taki sposób, że ja jako laik go zrozumiałam :)
Irena cieszę się, że rady są dla Ciebie przydatne :) Przybijam Ci piątkę , bo ja ze zdjęć jestem noga :) Z tego powodu wymyśliłam inny pomysł jeśli chodzi o konto na Instagramie. Jednak , skoro mam już konto to też jest to dla mnie motywacja, by nauczyć się nowych rzeczy :) Powiem Ci, że do wpisu zainspirowała mnie właśnie jedna z Czytelniczek, to było jedno z pytań. Ja nie jestem osobą, która o fotografii cokolwiek by napisała, więc odezwałam się do Agaty :) Tak powstał wpis. Cieszę się, bo widzę, że dla wielu osób jest on przydatny (dla mnie również). Super, że @disqus_rJdEUM4nMX:disqus podzieliła się swoją wiedzą i tyloma świetnymi wskazówkami :)
Tak się cieszę, że mogę pomóc chociaż trochę :) Wszystko jest trudne, zanim stanie się łatwe ;) Pokazywałam kiedyś na blogu swoje pierwsze zdjęcia, sprzed 20 lat i ciężko byłoby je nazwać poprawnymi ;) Rozmazane smugi zamiast ludzi, palec na środku zdjęcia, zdjęcia, które pokazywały nie wiadomo co :) Ale jak się pozna podstawowe zasady to nawet łatwiej je potem łamać ;)
To napawa nadzieją Agata :))
Super! Takich informacji nigdy za dużo! :)
Cześć Aniu :) Też tak myślę, zwłaszcza od osób doświadczonych w temacie :) Ciekawa jestem, która wskazówka najbardziej Ci się spodobała :)
Rozproszenie flasha za pomocą chusteczki – muszę koniecznie wypróbować :)
Ja również jestem tego bardzo ciekawa :))
Przydatne porady :)
Cieszę się, że wpis jest pomocny i przydatny :) Agata postarała się o to, by przekazać dużo praktycznych wskazówek :)
Bardzo ciekawy i pouczający wpis! Dużo konkretów, a to bardzo lubię!
Cześć Ewelina :) Mi też bardzo podobają się wskazówki Agaty i też kilka mam do wypróbowania :)
Ciekawy post, myślę, że na pewno zastosuję radę z chusteczką i pokombinuję z tłem odbijającym światło :)
Cześć Beata :) Patent z chusteczką jest jednym z hitów wpisu, z tego co widzę :) Ja również u siebie będę próbować kilku rzeczy. W takim razie mogę tylko życzyć powodzenia w fotografowaniu :)
Dziękuję :)
Ach ten Instagram. Ciągle się do niego przekonuję. Tzn., wiem, że chcę, ale podchodzę jak do jeża :( ten artykuł sobie zostawiam i jak będę oswajać Insta to do Ciebie wrócę, żeby iść krok po kroku :) Dzięki Magda
Weronika jeśli chodzi o ten artykuł to podziękowania dla @disqus_rJdEUM4nMX:disqus :) Mój tylko pomysł :)) Jeśli chodzi o Instagram to warto mieć swój pomysł, styl. Jeśli chodzi o szukanie pomysłu to pomyśl o swoich odbiorcach. Możesz także poszukać inspiracji, a następnie działaj po swojemu. Pomyśl, co ciekawego możesz przekazać swoim odbiorcom. Masz dużo wiedzy do przekazania :) Ja dla przykładu nie jestem świetna w zdjęciach (to moja noga), dlatego mam inny pomysł na mój profil. W większości tworzę grafiki, ale stawiam na przekazywanie informacji. Także myślę, że to kwestia pomysłu i strategii. Jeśli chodzi o sam Instagram to mogę też zaprosić Cię do poprzednich artykułów na ten temat, na blogu w kategorii “lekki marketing” znajdziesz jeszcze trzy wpisy na temat Instagrama – od podstaw, wskazówki i narzędzia. Jeśli będziesz mieć pytania to daj proszę znać , z chęcią podpowiem :))
To jest chyba pierwszy fajnie zrobiony poradnik na temat zdjęć na Instagram, jaki czytałam :) Nie mam czasu na uczenie się podstaw fotografii, ale te patenty chętnie wykorzystam! Mój Instagram straszy :(
Witaj :) @disqus_rJdEUM4nMX:disqus zadbała o dużo konkretów – zgadzam się :) Jest też wiele ciekawych patentów, o których nie miałam pojęcia :) Życzę Ci w takim razie dużo frajdy z fotografowania :)
Ależ obszerny poradnik! Gdybym nie była takim leniem i nie miała maleńkiego, ciemnego mieszkania, pewnie coś bym zdziałała w kierunku lepszych zdjęć na Instagram, ale… cóż, jak to mówią – szewc bez butów chodzi. W moim przypadku – fotograf nie ma ładnych zdjęć na koncie instagramowym :P
Witaj :) Jesteś fotografem ? Aż zal nie wykorzystać swoich umiejętności na Instagramie :) Już niedługo dni będą jeszcze dłuższe, będzie można wyjść w plener , więc będzie świetna okazja :)
Magda, bardzo Ci dziękuję za ten artykuł, wprowadzę wskazówki w życie :) Pozdrawiam cieplutko! Emilia
Cześć Emilia :) Podziękowania należą się @disqus_rJdEUM4nMX:disqus :) Mój był tylko pomysł i poprosiłam Agatę o podzielenie się swoim doświadczeniem :) Cieszę się bardzo , że artykuł jest dla Ciebie przydatny. Ja również będę korzystać ze wskazówek :)
Agata, świetny wpis – takie kompedium żeby zacząć robić lepsze zdjęcia – i to nie tylko na Insta.
szczegolnie podoba mi sie rada żeby posprzatac miejsce ktore chcemy fotografować – z jednej strony aparat widzi tylko to co widzi (w sensie nie widzi scenerii dookoła, tego co jest za nami, etc – dlatego tak ciezko odddać klimat miejsca w którym jestesmy np. na wakacjach), ale z drugiej strony widzi WSZYSTKO to co jest na zdjęciu – nawet łacznie z naszymi brudnymi piętami i kłaczkami kurzu pod łóżkiem
;)
Cześć Aleksandra :) Dołączam się do Twoich słów – @disqus_rJdEUM4nMX:disqus podzieliła się konkretną wiedzą i świetnymi wskazówkami :) Coś w tym jest, że aparat widzi wszystko :) Zrobienie dobrego zdjęcia wcale nie jest takie łatwe :) Przynajmniej dla mnie jest to duże wyzwanie.
Wow genialne porady. Podeślę mężowi, bo to on najczęściej robi zdjęcia na nasz Instagram :) U nas problemem jest też brak dobrego sprzętu. Odkładamy jednak na coś, co w końcu zmieni nasz profil na lepsze.
Cieszę się, że znalazłaś informacje dla siebie ,a konkretnie dla męża :) Agata podzieliła się super wskazówkami :) Powodzenia w takim razie przy instagramowych zdjęciach :)
Widziałam dzisiaj w Biedronce lampkę do smartfona, która podobno ma doświetlać zdjęcia. Zastanawiam się, czy taki gadżet naprawdę coś daje, czy jednak jest tylko gadżetem :)
Witaj :) Myślę, że na to pytanie najlepiej odpowie nad ekspert, czyli @disqus_rJdEUM4nMX:disqus :) Ciekawa jestem , co to za wynalazek :))
Podejrzewam, że to zwykła lampka ledowa :) Z Biedronki mam zestaw obiektywów do smartfonów i lubię korzystać zwłaszcza z tego do macro – to fajna zabawka :) Z ledowymi lampkami w smartfonach jest tak, że niestety zakłamują trochę kolory, bo nadają lekko niebieską poświatę, więc ja niechętnie korzystam z takich gadżetów, ale czasem warto poeksperymentować :)
Wszystko w pigułce:)) Jestem daleko w lesie jeśli chodzi o instagram;)
Marzena wcale nie tak daleko :) Ja jeśli chodzi o zdjęcia to jestem w tyle, ale przyjęłam inną strategię. Myślę, że ważny jest pomysł, spójność i to, co chcesz przekazać :)
Świetny wpis! Postaram się wykorzystać wszystkie rady w sobotę :)
Super Paulina, bardzo się cieszę :) Agata przekazała wiele świetnych i praktycznych wskazówek :) Niech służą :))
Bardzo konkretne i przydatne rady. Dziękuje
Gosiu to prawda, że @disqus_rJdEUM4nMX:disqus podzieliła się świetnymi wskazówkami :) Muszę obmyślić plan, zastanowić się co mogę wykorzystać w domu i podziałać w temacie zdjęć ;)) A Ty masz jakiś pomysł ? :)
Dzięki! Cudowne rady.
Cześć Weronika :) Dziękuję w imieniu Agaty :) Która wskazówka najbardziej Ci się podobała? Czyżby ta z chusteczką ? To chyba hit tego posta :))
Nareszcie rady dla laików. Mam nadzieję, że pomoże mi trochę przełamać instagramowy impas. :)
Aniu , @disqus_rJdEUM4nMX:disqus świetnie napisała ten wpis, bo pokazała, że prostymi trikami można ulepszyć swoje zdjęcia. Ja mam sporo do zrobienia w tym temacie. Ale jak to mówią… wszystko przed nami :)))
Bardzo fajne i praktyczne rady. I w dodatku napisane prostym, przystępnym językiem ;) Wykorzystam! Dziękuję ;)
Agata postarała się o prosty przekaz, a jednocześnie jest bardzo dużo konkretnych wskazówek :)) Ja też za jakiś czas zabieram się za stosowanie wskazówek i robienie lepszych zdjęć :))
Powodzenia :))
Dziękuję i w takim razie też życzę powodzenia! ;)
Dziękuję bardzo :))
Bardzo przydatny post, aż zrobiłam notatki :D Ja mam trochę utrudnione zadanie, bo mam słaby aparat w telefonie i muszę robić kompaktem, więc często jest tak, że brakuje mi tego panasonica akurat wtedy, gdy jest najbardziej potrzebny :D
Marysia witaj na blogu :) Cieszę się, że artykuł jest pomocny :)) Mój aparat w telefonie też nie jest najlepszy. Niedługo chcę odkopać aparat, by popróbować w kwestii zdjęć :))
W takim razie udanej zabawy dla Ciebie :))
bardzo ciekawy i praktyczny post! Sama uczę się wciaż instagramu i napewno zastosuję Twoje wskazówki w działaniu. Dziękuję:)
Bardzo się cieszę, że wpis jest dla Ciebie ciekawy. Agata, która jest aktorką wpisu umieściła wiele cennych wskazówek. Do pobrania są także wykonane przez Agatę zdjęcia :)
Pochłonęłam ten post z przyjemnością! Bardzo dziękuję, wskazówki bardzo przydatne, tym bardziej, że ostatnio więcej mnie na Instagramie, niż na fb :)