Jak zrobić dobre zdjęcie na Instagram?

by Magda

jak-zrobic-dobre-zdjecie-na-instagram

Jak zrobić dobre zdjęcie na Instagram? To pytanie, które zadaje sobie każdy, kto zaczyna swoją przygodę z tym medium społecznościowym. Odpowiedź wbrew pozorom nie jest skomplikowana, bo łatwo przeanalizować, jakie zdjęcia są najpopularniejsze. Podrzucę Wam dziś parę zasad, którymi rządzą się najchętniej oglądane instagramowe zdjęcia.

Czy do prowadzenia profilu na Instagramie potrzebny jest profesjonalny sprzęt lub telefon z najwyższej półki? Na pewno nie. Jeśli nie zajmujesz się fotografią zarobkowo, to tak naprawdę wcale nie potrzebujesz najdroższych aparatów. W zupełności wystarczy Ci poręczny kompakt lub telefon komórkowy. I kilka wskazówek! Na końcu artykułu czeka na Ciebie niespodzianka.


Prosty przepis na dobre zdjęcie na Instagram

1. Światło

zdjęcie-na-instagram 1

 

To podstawowa zasada. Fotografia to szukanie światła – to samo dotyczy fotografii mobilnej (czyli tej robionej telefonem). OK, ale jak konkretnie je znaleźć? Instagramowe zdjęcia to najczęściej przedmioty na tle – w zależności od tego, czym się zajmujesz może to być komputer i kawa, Twój produkt albo kosmetyki. Najłatwiej sfotografować je na parapecie albo na stole przysuniętym do okna. Na zdjęcia wybierz godziny, w których jest najwięcej światła. W lecie, gdy słońce jest wyjątkowo intensywne – przesłoń okna firanką, dzięki temu światło nie będzie zbyt ostre.

Co zrobić, gdy nie ma światła, jak to czasem bywa w ciągu zimy?

Jasne, można poczekać, aż będzie lepsza pogoda – ale nie zawsze jest na to czas. Wykorzystaj odbijanie światła – możesz mieć go na zdjęciu więcej i lepiej doświetlić przedmioty, jeśli porozstawiasz naokoło kawałki białego brystolu albo styropianu. Jeśli nadal będzie go za mało – możesz też się wspomóc nieco lampą błyskową lub światłem lamp. Jeśli jednak używasz lampek – nie kieruj ich bezpośrednio na fotografowane przedmioty, a skieruj na brystol. Odbite światło jest dużo delikatniejsze. Wybierz też raczej lampkę ledową, o świetle jak najbardziej zbliżonym do białego.

 

zdjęcie-na-instagram 2

zdjęcie-na-instagram 3

 

Nie chodzi o to, by nigdy nie używać flasha, ale o to, by używać go umiejętnie i z głową! I to nawet tego wbudowanego w aparat! Co możesz zrobić? Przede wszystkim – światło wbudowanej lampy błyskowej jest bardzo ostre – dlatego tworzy nieprzyjemne cienie na zdjęciu. Możesz je delikatnie rozproszyć przy pomocy zwykłej chusteczki higienicznej. Możesz też odbić światło lampy przy pomocy kartki białego papieru, by nie oświetlać bezpośrednio przedmiotów – uważaj jednak na tą sztuczkę, jeśli masz wokół zbyt dużo kolorów, bo odbiją się one na zdjęciach.

 

zdjęcie-na-instagram 4

 

2. Kadruj !

Najlepiej już na etapie robienia zdjęcia, żeby nie przycinać go zbyt mocno w programie lub aplikacji do obróbki (bo straci na jakości!). Przemyśl, co ma być tematem zdjęcia – kawa? Twój przeładowany planner? A może chcesz pokazać, że w Twojej pracy zawsze towarzyszy Ci dziecko, więc głównym tematem będzie zabawka? A może Twoje biuro domowe? Niech główny temat zdjęcia zajmie większość kadru. Ustaw też tak aparat, by wyciąć ze zdjęcia elementy niepotrzebne. Jeśli chcesz zrobić zdjęcie kawy w pościeli, to nie musisz pokazywać całego łóżka – wystarczy ten fragment, gdzie stoi kubek. Tym sposobem nie musisz sprzątać całego pokoju!

 

zdjęcie-na-instagram 5

 

A jeśli jesteśmy przy sprzątaniu – posprzątaj w kadrze. Zabierz zbędne przedmioty, tak by oglądający skupił się na temacie zdjęcia. Najlepiej zacznij od czystego kadru – tła, na którym położysz główny przedmiot, na przykład kubek z kawą. Pomyśl, jaką historię chcesz opowiedzieć. Czy chcesz pokazać, że Twoja poranna kawa to błogi spokój i chwila tylko dla Ciebie? To dołóż ulubioną książkę, może coś słodkiego i miękki koc (to bardzo w stylu modnego „hygge”). A może chcesz pokazać, że poranna kawa to początek Twojej pracy? Dołóż kalendarz, długopis, tablet albo laptopa. A jeśli dla Ciebie poranna kawa to zimna kawa między układaniem klocków, a próbą ogarnięcia jakiś papierów (jak często u mnie) – pokaż właśnie to: klocki, kalendarz, może rączkę dziecka rysującą po Twoich bardzo ważnych dokumentach (ostatnio drukowałam dwukrotnie umowy, bo na pierwszych były przepiękne maziaje moim długopisem).

 

3. Zmień punkt widzenia

zdjecie-na-instagram 6

 

Pamiętaj o odpowiednim punkcie widzenia. Najpopularniejsze zdjęcia na Instagramie to te robione z góry płasko trzymanym aparatem (tzw. „flatlay”). Możesz też spróbować urozmaicić tą kompozycję i zrobić zdjęcie z innego punktu widzenia – na przykład z wysokości krawędzi tego kubka z kawą, którego używasz. W ten sposób uzyskasz kilka planów, co zawsze dobrze wygląda na zdjęciu. Zwróć jednak wtedy dużo większą uwagę na tło – czy nie ma tam zbyt wielu „rozpraszaczy” – jak kwiatki na parapecie, obrazki na ścianie. Czasem wystarczy zrobić pół kroku w bok, by usunąć je ze zdjęcia, łapiąc w tle tylko czystą ścianę.

Robiąc zdjęcia telefonem, rzadko kiedy masz możliwość manipulowania głębią ostrości (tak, by pierwszy plan był ostry, a to co w tle rozmyte). Zazwyczaj ostrość jest ustawiona na nieskończoność, czyli wszystko jest jednakowo ostre. Tym bardziej musisz w tym wypadku zadbać o puste, czyste tło, które nie będzie rozpraszało oraz o wyraziste, kolorowe elementy przyciągające na pierwszy rzut oka. Na Instagramie sprawdzają się zawsze dwa rodzaje zdjęć – bardzo jasne, z kilkoma intensywnymi kolorami albo delikatne, wręcz pastelowe. Możesz podkręcić ten efekt przy obróbce, ale już przy ustawianiu zdjęcia pamiętaj o użyciu niewielu kolorów, które do siebie pasują na jasnym, jednolitym tle.

 

4. Kompozycja lub inaczej – organizacja przestrzeni

Na koniec parę słów o kompozycji. Nie będę tłumaczyć, czym jest trójpodział, złoty podział czy symetria – na zgłębianie tego warto znaleźć czas, jeśli masz ochotę pobawić się fotografią bardziej świadomie, a nie kiedy używasz jej jako wsparcia swojego biznesu. Podpowiem Ci tylko, jak osiągnąć odpowiedni efekt na zdjęciu prostymi technikami.

 

zdjecie-na-instagram 7

 

Przede wszystkim – nie układaj przedmiotów centralnie na środku zdjęcia zostawiając naokoło pustą przestrzeń. Takie zdjęcie wygląda mało interesująco. Ludzkie oko patrzy na tak zwane mocne punkty, które są wyznaczone przez podział kadru na trzy rzędy i trzy kolumny. Większość aparatów, też tych w komórkach, umożliwia włączenie podglądu takiej siatki na ekranie – skorzystaj z niej, by ułatwić sobie pracę.

 

zdjecie-na-instagram 8

 

Jeśli chcesz uzyskać efekt uporządkowania, harmonii i spokoju – wykorzystaj zamkniętą kompozycję. Co to oznacza? Wykadruj zdjęcie tak, by wszystkie ważne przedmioty widoczne były w całości na zdjęciu, bez ucinania ich.

Jeśli Twój pomysł jest wręcz odwrotny i chcesz pokazać dynamikę, lekki chaos, dać wrażenie, że dużo się u Ciebie dzieje – wykorzystaj kompozycję otwartą, czyli taką, w której elementy zdjęcia nie są widoczne w całości i która daje wrażenie, że poza zdjęciem też coś się dzieje – świetnym przykładem jest rączka dziecka w kadrze. Widać tylko rączkę i telefon, ale wiadomo, że gdzieś poza kadrem czai się maluch, który marzy o tym, by coś spsocić.

 

zdjecie-na-instagram 9

 

Chcąc uzyskać wrażenie intymności i zaprosić oglądającego blisko, do swojego świata, skadruj zdjęcie przy użyciu „ostrego cięcia”, wykonując na przykład autoportret fragmentu swojej twarzy. Wtedy ktoś, kto go ogląda ma wrażenie bycia naprawdę blisko Ciebie. Ale jeśli masz ochotę pokazać siebie w jakiejś ogromnej przestrzeni – na przykład na tle morza i podkreślić właśnie tą przestrzeń i wolność – zrób zdjęcie postaci zajmującej bardzo niewielki fragment kadru. To tak zwana „przestrzeń negatywna”.

 

5. Tło

Zdjęcia z Instagrama to niewielkie wycinki rzeczywistości. Nie potrzeba wcale wiele miejsca, by zrobić fajnie skomponowane zdjęcie. Musi jednak przyciągać wzrok – fakturami, kolorami, układem. Inaczej mignie niezauważone wśród setek innych zdjęć, które po prostu przewijamy w aplikacji. Fajnym elementem, który też może ciekawie uzupełnić zwyczajne zdjęcie jest odpowiednie tło. Zwłaszcza, jeśli chcecie wyeksponować swój produkt lub podkreślić jakieś jego właściwości.

W tym celu wcale nie musisz kupować nowego stołu czy wymieniać paneli w mieszkaniu. Czasem wystarczy wybrać się do sklepu budowlanego albo poszperać w swojej szafie (albo w second-handzie!).

Jakich teł możesz użyć?

Najbardziej uniwersalne są deski albo materiały. Możesz kupić panele podłogowe (czasem w sklepach budowlanych możesz kupić pojedyncze panele z koszy z „resztkami”), pojedyncze rolki tapet lub oklein meblowych (zwłaszcza, jeśli chcesz modne „marmurowe” tło). Świetnie przydadzą się też miękkie koce, pościele, futrzaste poduszki, dywany. Obowiązkowo zainwestuj w kawałek białego brystolu – przyda się nie tylko do odbijania światła, ale też jako jednolite białe tło.

Do zdjęć „kuchennych” – na przykład potraw – świetnie sprawdzą się drewniane deski do krojenia, podkładki pod talerze (bambusowe albo wzorzyste), a także kuchenne ścierki. Doskonałym dodatkiem będą też tace – metalowe, drewniane albo plastikowe z fajnym wzorem.

Rozejrzyj się po swoim domu – na pewno znajdziesz mnóstwo fajnych wzorów i faktur, które można wykorzystać. Nie masz miękkiego wełnianego koca w odpowiednim kolorze? Nie musisz go od razu kupować – przejrzyj szafy swoje i domowników – może mają idealnie pasujący sweter, który można wykorzystać jako tło? Może marzy Ci się błyszczące srebrne tło podkreślające Twoją imprezową kreację i kosmetyki? Weź kawałek folii aluminiowej z kuchennej szuflady!

 

6. Obróbka

zdjecie-na instagram 10

 

To tak naprawdę temat na osobny artykuł, bo jest bardzo obszerny. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które możesz poprawić w edytorze wbudowanym w aplikację Instagram. Przede wszystkim – balans bieli. Jeśli robisz zdjęcia przy lampce to zazwyczaj są one zbyt żółte. W aplikacji nazywa się to „Temperatura”. Poprzesuwaj suwak w lewo lub prawo, tak by białe elementy w Twoim kadrze faktycznie stały się białe (lub chociaż szare). Następnie użyj ustawienia „Jasności” – aparat w komórce „myśli” na szaro, więc jeśli masz dużo białego w kadrze – będzie go przyciemniał do szarego. Możesz więc rozjaśnić nieco zdjęcie.

Jeśli chcesz nadać swoim zdjęciom mocnego koloru – zwiększ kontrast (suwak w prawo). Jeśli natomiast wolisz delikatne, pastelowe kadry – zmniejsz go (suwak kontrastu w lewo). To dwa najpopularniejsze sposoby obróbki. Wysoki kontrast i ostre kolory dają wrażenie energii i dynamiki, z kolei pastelowe – są delikatne, intymne i przytulne. Właściwie taka obróbka wystarcza, by zdjęcie wyglądało dobrze. Jeśli lubisz używać filtrów – używaj ich konsekwentnie na wszystkich zdjęciach. Galerie, w których każde zdjęcie obrobione jest w innym stylu, nie wyglądają dobrze.

 

Kilka wskazówek na koniec

Nie musisz robić rewelacyjnych zdjęć przy pomocy profesjonalnej lustrzanki i zestawu lamp studyjnych, by mieć estetyczny profil na Instagramie. Najważniejsze w tym medium są spójność i autentyczność. Jeśli używasz tam zdjęć z internetowych baz fotograficznych, poszukaj tych mniej popularnych i delikatnie obrób je we własnym stylu.

Na Instagramie zawsze chętnie oglądane są zdjęcia ze zwierzakami, kawą, fotografie jedzenia, książek – jakiegokolwiek biznesu nie prowadzisz, na pewno możesz te elementy zgrać ze swoją branżą! Dobrze też jest dorzucić do zdjęć odrobinę natury w postaci kwiatów, liści czy choćby gałązki lub szyszki. Albo użyć detalu kojarzącego się z porą roku – światełek, świec, grubego koca w zimie, świeżych kwiatów na wiosnę, ciemnych okularów w lecie, żółtych liści w porze jesiennej.

I na sam koniec – eksperymentuj i łam zasady!  Instagram jest bardzo przyjaznym medium społecznościowym, więc możesz się na nim trochę pobawić!

 

Niespodzianka – darmowe zdjęcia do pobrania

Przygotowałam niespodziankę – darmowe zdjęcia do pobrania. Można je wykorzystać zarówno na Instagramie, jak i w innych mediach społecznościowych czy na blogu. Kliknij na baner pod zdjęciami, aby je pobrać.

 

Zdjęcia mają format kwadratu, jednak bez problemu można je przerobić w programie graficznym . Zdjęcia możecie dowolnie przerabiać, dodać tekst, elementy graficzne i co Wam przyjdzie do głowy. Jeśli mnie oznaczysz, chętnie wpadnę w odwiedziny :) Miłego korzystania !

 

instagram-do-pobrania (1)instagram-do-pobrania (2)instagram-do-pobrania (3)instagram-do-pobrania (4)

 

 

 

 

instagram-do-pobrania (5)instagram-do-pobrania (6)instagram-do-pobrania (6)instagram-do-pobrania (8)

 

 

 

 

instagram-do-pobrania (9)instagram-do-pobrania (10)instagram-do-pobrania (11)instagram-do-pobrania (12)

 

 

 

 

instagram-do-pobrania (13)instagram-do-pobrania (15)instagram-do-pobrania (16)instagram-do-pobrania (17)

 

 

 

 

instagram-do-pobrania (18)instagram-do-pobrania (14)

 

 

 

 

 

odbieram darmowe zdjęcia

A Ty jakie zdjęcia lubisz  na Instagramie ? Czy masz do mnie jakieś zapytania?

Daj znać w komentarzu.

 

Agata Ciesielska

Fotograf. Jestem tam, gdzie dzieją się historie. Obserwuję i wyłapuję chwile, by pokazać na zdjęciach naturalne uczucia. Gdy nie robię zdjęć – spaceruję szukając ukrytych skarbów, próbuję wygrać w kolejną grę planszową i buduję najwyższe wieże z klocków.

Znajdziesz mnie na stronie : http://cykcykstudio.pl/

 

Może Ci się spodobać