Podstawy Google Analytics – 5 miejsc, które warto sprawdzać

by Magda

podstawy-google-analytics

Jesteś szczęśliwą posiadaczką strony internetowej lub bloga. Oprócz umieszczania wpisów, budowania społeczności, ważna jest także informacja co dzieje się na Twojej stronie. W tym momencie pojawia się zagadnienie Web analytics, czyli analityki internetowej. Mając dostęp do danych, możesz uzyskać informacje o osobach odwiedzających, a także o tym, jak zachowują się na stronie. Jednym z narzędzi, które pozwoli Ci przyjrzeć się temu bliżej jest Google Analytics, które w dużej części jest narzędziem darmowym.

Powiem Ci tak między nami, że analityka nie jest moim ulubionym tematem. Są zajęcia, które sprawiają mi dużo więcej przyjemności niż zaglądanie w raporty, statystyki i wyciąganie wniosków. Wiem jednocześnie, że jest to istotne. Jeśli znasz mnie trochę to wiesz, że uparta ze mnie osoba. Właśnie dlatego, po zajęciach na studiach z tematu analityki internetowej (ciężki dla mnie temat, jak na pierwsze zajęcia), postawiłam sobie zadanie, by oswoić to narzędzie. Wiem, jak dużo daje możliwości. Jednocześnie zdaję sobie sprawę, jak szczegółowe jest to zagadnienie. Na wstępie chcę Ci napisać, że nie czuję się ekspertem od tego narzędzia, bo wiem, jak jest ono rozległe.

Celem mojego artykułu jest zapoznanie Cię z podstawami narzędzia Google Analytics i pokazania Ci kilku miejsc, które są przydatne. Jeśli nie wiesz jak poruszać się po narzędziu lub zastanawiasz się, co możesz tutaj znaleźć to ten tekst jest dla Ciebie!

Pamiętaj, że to tylko narzędzie, które ma Ci pomóc. Zabieram Cię w małą podróż po kilku jego zakamarkach.


 

Po co analityka internetowa?

Nie wiem jakie masz zdanie odnośnie statystyk, ale moim zdaniem przyglądanie się “twardym danym” to podstawa wielu działań. Dane pokazują Ci czarno na białym co się dzieje. Tak, jak w mediach społecznościowych masz dostęp do statystyk (w serwisach lub za pomocą zewnętrznych programów), tak samo przydadzą Ci się informacje o tym, co dzieje się w obrębie Twojej witryny. Na podstawie zgromadzonych danych możesz sprawdzać trendy, dokonywać porównań, wyciągać wnioski, optymalizować stronę i sprawdzać, czy podjęte przez Ciebie działania (np. marketingowe) przebiegają zgodnie z planem. Narzędzie Google Analytics dostarczy Ci informacji m.in. o osobach, które odwiedzają Twoją stronę, ale i o tym, jak poruszają się w obrębie strony lub bloga. Możesz dowiedzieć się kim są, skąd trafiają do Ciebie, czy jakie strony są najbardziej popularne. Sprawdzisz także czy realizujesz ustalone cele (konwersja) i jaki jest ruch na Twojej stronie. Dostęp do  danych  jest darmowy, wystarczy tylko umieścić kod. To tylko kilka kroków. 

Jak połączyć stronę z Google Analytics?

Teraz pozostaje tylko umieszczenie kodu na stronie. Aby uzyskać dostęp do danych, umieszczasz kod w witrynie. W tym celu wymagane jest posiadanie konta Google. Gdy je masz, kolejnym krokiem jest założenie konta Google Analytics – wystarczy, że przejdziesz na stronę http://analytics.google.com/. W sekcji “Administracja” znajdziesz zakładkę “Konto”, a następnie “Utwórz nowe konto”. Wprowadzasz dane w formularzu, a po tym Twoim oczom ukazuje się kod. To właśnie kod, który umieszczasz w swojej witrynie. Spokojnie, to wcale nie jest skomplikowane :)

Dwa sposoby – połączenie strony z Google Analytics: 

 

Wyjaśnienie najważniejszych terminów w Google Analytics

Zanim przejdziemy do tego, jakie miejsca warto sprawdzać w narzędziu, opiszę kilka terminów, z którymi się spotkasz.Wiąże się z nimi także wiele niedomówień i przekłamań. Warto wiedzieć, co dokładnie oznaczają nazwy, z którymi będziesz mieć do czynienia. Ja sama byłam zdziwiona kilkoma informacjami.

 • Użytkownik (UU) tak zwana liczba unikalnych użytkowników. Spotkasz się ze stwierdzeniem: “moją stronę odwiedza X użytkowników”. Tak na prawdę nie dowiemy się, ile dokładnie osób odwiedza Twoją stronę. Użytkownik to ciasteczko, które zapisuje się w przeglądarce, a uszczegóławiając tą kwestię-  użytkownik to przeglądarka. Dla przykładu jedna osoba może korzystać z 3 przeglądarek – Google Analytics zliczy  3 UU, mimo, że to wciąż ta sama osoba.
 • Sesja – to wejście użytkownika na Twoją stronę. Dla przykładu: osoba weszła na Twoją stronę (odwiedziła jedną lub więcej stron), Google Analytics zliczy wizytę jako jedną sesję. Istnieje kilka wyjątków, jeśli chodzi o sesję. Jeden użytkownik może wygenerować kilka sesji w krótkim czasie. Kiedy tak się dzieje?

Wyjątek 1: Użytkownik odwiedza stronę, opuszcza ją i wraca ponownie w czasie krótszym niż 30 minut – Google Analytisc zaliczy tę samą sesję. Gdy czas będzie dłuższy niż 30 minut – rozpocznie się nowa sesja.

Wyjątek 2: Brak aktywności na stronie przez minimum 30 minut – po ponownej aktywności, zostanie rozpoczęta nowa sesja. Dla przykładu: mam otwartą stronę, idę zrobić sobie herbatę, a po drodze muszę zrobić kilka innych rzeczy :) Wracam do otwartej strony i jestem dalej aktywna. To nowa sesja.

Wyjątek 3: Przełamanie północy – rozpoczyna się nowa sesja.

 • Odsłona – to wszystkie wyświetlenia stron, podstron.
 • Czas spędzony na stronie – dowiesz się, ile czasu osoby spędzają na stronie. W panelu głównym zobaczysz uśredniony czas .Ale czy ten czas jest dokładny? Niestety nie. Wynika to ze specyfiki zliczania czasu przez narzędzie. Google Analytics bierze pod uwagę interakcje, które wykonasz na stronie, np. przejście na kolejną podstronę, odtworzenie filmu. Jeśli na ostatniej podstronie, nie wykonasz żadnej akcji (zamkniesz przeglądarkę) to narzędzie nie zliczy czasu, który został na niej spędzony. Czas zliczony jest do momentu wykonania kolejnej interakcji. Pokażę Ci to na przykładzie.

Przykład 1: osoba odwiedza Twoją stronę (np. stronę główną), może spędzić na niej 3 minuty, ale nie przejdzie na kolejną podstronę. Czas podany przez Google Analytics wyniesie 0 minut.

Przykład 2: osoba wchodzi  na stronę A (spędza 5 minut) , przechodzi do strony B (spędza 5 minut), przechodzi do strony C (spędza 5 minut, ale nie wykonuje akcji, wychodzi ze strony). Możesz powiedzieć, że osoba spędziła na stronie 15 minut, jednak Google Analytics policzy czas na stronie 10 minut.

Podsumowując, czas który zobaczysz w narzędziu, może być zaniżony.

 • Współczynnik odrzuceń (bounce rate) – o tym współczynniku pewnie słyszałaś. Może martwiłaś się, że jest za wysoki. O co w nim chodzi? Jest to procent użytkowników, którzy weszli na jedną stronę i nie przeszli na kolejną. Chcemy, by nasza strona była ciekawa dla czytelników, dlatego umieszczamy treści, które cieszą się zainteresowaniem. Gdy osoby odwiedzają więcej stron, jest to informacja, że treści są na tyle ciekawe. Ale czy wysoki współczynnik odrzuceń to coś złego? Czy oznacza, że treści na stronie nie są interesujące? Niekoniecznie. Może być tak, że osoba trafia na Twoją stronę, znajduje to, co ją interesuje i wychodzi – usatysfakcjonowana informacjami, które znalazła. Może być także druga sytuacja – treści nie są ciekawe.

Możesz zmienić sposób liczenia współczynnika odrzuceń w ten sposób, że narzędzie będzie zliczać czas spędzony na stronie. Dla przykładu możesz określić , że czas na stronie poniżej 20 sekund (lub inna wartość) to odrzucenie. W tym celu należy zmodyfikować kod śledzenia, dodając linijkę w kodzie. Szczegółowy opis znajdziesz w artykule na blogu Conversion Blog – Wszystko o bounce rate, czyli współczynniku odrzuceń.

O modyfikacji współczynnika odrzuceń poczytasz także u wspomnianej już Żanety z Nettelog. W artykule opisana jest modyfikacja za pomocą wtyczki – Współczynnik odrzuceń i jego modyfikacja – analiza przypadku.

 

 • Strony/sesja – zobaczysz ile średnio podstron odwiedzali Twoi użytkownicy w trakcie sesji.

5 miejsc, które warto sprawdzać w Google Analytics

 

1. Wszystkie dane witryny

To Twoje centrum dowodzenia w Google Analytics. Z lewej strony zobaczysz dostępne funkcje, z prawej statystyki, które dadzą Ci informację o osobach odwiedzających stronę lub blog.

google analytics 1

Pod wykresem znajdziesz podsumowanie:

 • informację o unikalnych użytkownikach,
 • sesje,
 • odsłony,
 • sesja/strona,
 • średni czas trwania sesji,
 • współczynnik odrzuceń,
 • procent nowych sesji.

Znajdziesz także procentowy rozkład o nowych osobach odwiedzających stronę w porównaniu do powracających.

W tym miejscu możesz ustawić także ważne funkcje:

 • przedział czasowy – za pomocą kalendarza ustalisz czas, z którego mają być analizowane dane. W tym miejscu możesz także porównać ze sobą okresy, by zobaczyć, jak zmieniają się dane w czasie.

google analytics 2

 • adnotacje – możesz dodać adnotacje, by w szybki sposób zaznaczyć istotne dla Ciebie informacje. W moim przykładzie zaznaczyłam reklamę na Facebooku, co wiąże się z większym ruchem na stronie.

 

google analytisc 3

2. Kim są Twoi odwiedzający?

Informacje o tym, kto odwiedza Twoją stronę są bardzo cenne. Możesz sprawdzić choćby to, czy Twoją stronę odwiedzają osoby z Twojej grupy docelowej. Jeśli okaże się, że stronę kierujesz do kobiet, a odwiedzają ją w większości mężczyźni to znak, że czas zmodyfikować działania. Google Analytics dostarczy Ci kilku informacji odnośnie osób, które trafiają na Twoją stronę czy blog. Poznaj lepiej swoich odwiedzających.

Wiek i płeć

Informacje znajdziesz w zakładce “Odbiorcy” – “Dane demograficzne”. W sekcji znajdziesz podstawowe informacje o odwiedzających Cię osobach. Sprawdź, czy są to osoby do których kierujesz swoją stronę.

google analytics 4

Gdy zagłębisz się w raport, otrzymasz więcej danych. W sekcji “Płeć”, a następnie “Wiek” zobaczysz dane w odniesieniu do konkretnych wartości. Sprawdzisz, która grupa spędza najwięcej czasu na stronie, ile konkretnie odwiedzają podstron czy jaki jest współczynnik odrzuceń dla każdej z nich. W ten sposób ocenisz, wśród której grupy Twoje treści cieszą się największym zainteresowaniem. Zobaczysz także w tym miejscu, jakie osoby najczęściej realizują wyznaczony przez Ciebie cel (jeśli go określisz). O celach także napiszę.

 

google analytics 5google analytics 6

Dane geograficzne

W kolejnej zakładce sprawdzisz dane geograficzne. Zobaczysz skąd pochodzą osoby, które trafiają na Twoją stronę lub blog. Otrzymasz informacje zarówno o kraju, województwie i miejscowości. Zastanów się czy ta zakładka ma dla Ciebie znaczenie. Jeśli działasz lokalnie, możesz zobaczyć skąd trafiają do Ciebie klienci. Jeśli zauważysz wzmożony ruch z konkretnej lokalizacji, możesz zastanowić się nad otwarciem oddziału w nowym mieście. U mnie informacje te nie mają dużego znaczenia, gdyż blog nie jest ograniczony lokalnie i jest dostępny dla wszystkich. Zakładkę tę traktuję bardziej informacyjnie. Jest jednak przydatna do stworzenia person, by jeszcze dokładniej określić kim są osoby, do których kieruję komunikat.

google analytics 8

Zachowanie

W zakładce “Zachowanie” zobaczysz porównanie nowych osób i powracających. Przyjrzyj się, która grupa dłużej zostaje na stronie, zobacz współczynnik odrzuceń. W ten sposób dowiesz się np. czy dla osób, które pierwszy raz trafiają na stronę Twoje treści są ciekawe. Jeśli czas spędzony na stronie będzie bardzo niski, a jednocześnie współczynnik odrzuceń będzie wysoki – może to być dla Ciebie sygnał, że warto przyjrzeć się treściom, nawigacji, zdjęciom na stronie. Obserwuj także informacje w odniesieniu do Twoich stałych czytelników.

W tej sekcji znajdziesz także zakładki “Częstotliwość wizyt” – dowiesz się po jakim czasie osoby wracają na stronę. W miejscu “Zaangażowanie” zobaczysz czas trwania sesji oraz głębokość wizyt (ile podstron odwiedzali Twoi użytkownicy). Możesz zagłębiać się w raportach i wyciągać istotne dla siebie wnioski.

 

3. Skąd przychodzą użytkownicy na Twoją stronę?

Czas dowiedzieć się, z jakich miejsc trafiają osoby na Twoją stronę. Skonfrontuj te dane z Twoimi założeniami. Jeśli chcesz skoncentrować się na pozyskiwaniu ruchu z mediów społecznościowych, a niewiele osób z nich trafia – czas się zastanowić i zmienić to. Jeśli ruch z tego kanału jest duży – tylko się cieszyć! Tak samo możesz zobaczyć, jaki jest ruch z bezpłatnych wyników wyszukiwania. Przyjrzyj się także z jakich innych stron, blogów trafiają Twoi odbiorcy. Może tam właśnie jest Twoja grupa docelowa?

Informacje o miejscach, z których trafiają użytkownicy znajdziesz w sekcji “Pozyskiwanie”. W kategorii “Ogółem” znajdziesz ogólny rozkład ruchu. Aby przyjrzeć się bardziej szczegółowo, przejdź do zakładki “Kanały”. Zobaczysz takie informacje.

google analytics 9google analytics 10

Co oznaczają powyższe określenia?

 • Social –  ruch z mediów społecznościowych
 • Organic Search – bezpłatny ruch z wyszukiwarki
 • Direct – wpisanie Twojej strony z tzw. “palca”, osoba wpisała adres strony w przeglądarce
 • Refferal – odesłania z innych stron, blogów, forów
 • Email – ruch na stronę np. z linku umieszczonego w newsletterze

 

Zobacz skąd pochodzą Twoi odbiorcy i czy jest to zgodne z Twoimi założeniami i celami. Na analizę tej zakładki warto poświęć więcej czasu.

 

Ruch z mediów społecznościowych

Gdy zagłębisz się w raport i wybierzesz “Social”, zobaczysz z jakich konkretnie serwisów trafiają osoby na Twoją stronę. Dla mnie jest to bardzo ważne źródło, gdyż dużo mojej aktywności poświęcam na obecność w mediach społecznościowych. Wiem, że najwięcej osób trafia do mnie z Facebooka. Wiem także, że chcę popracować nad tym, by więcej osób przychodziło na blog z Instagrama i Twittera.

Po jakich hasłach osoby trafiają na stronę z wyszukiwarki?

Warto wiedzieć po wpisaniu jakich fraz i sformułowań, osoby trafiają do Ciebie z wyszukiwarki. To dla Ciebie informacja pod kątem SEO, ale także inspiracja do przyszłych treści.

Informacje te znajdziesz także w zakładce “Pozyskiwanie”. Przejdź do “Kampanie”, a następnie “Bezpłatne słowa kluczowe”. Warto powiązać także Twoją stronę z narzędziem Google Search Console, gdzie znajdziesz więcej informacji o wpisywanych w wyszukiwarkę słowach. Cześć danych z GSC znajdziesz także w swoim panelu Google Analytics.

Odesłania z innych stron

Zachęcam Cię do przyjrzenia się bliżej tej zakładce. Wybierz “Refferal” i sprawdź z jakich innych stron trafiają osoby do Ciebie. Przeanalizuj – może warto nawiązać współpracę?

 

4. Jakie strony są chętnie odwiedzane?

Czy chcesz wiedzieć jakie artykułu cieszą się popularnością na Twoim blogu? Jakie strony są odwiedzane w twojej witrynie? Na te pytania odpowie Ci Google Analytics! Dzięki tym informacjom sprawdzisz, jakie tematy cieszą się u Ciebie popularnością, jakie treści warto poruszać. To może być dla Ciebie także informacja, że na tych popularnych stronach warto umieścić np. materiały dodatkowe do pobrania czy ważne dla Ciebie informacje. Strony, które są chętnie odwiedzane możesz oczywiście analizować w wybranym przez Ciebie okresie czasu.

google analytics 12

5. Cele w Google Analytics

Cele są jednym z elementów, od których warto zacząć. Twoja strona lub blog powinna realizować określone cele. Jeśli masz sklep – celem dla Ciebie jest sprzedaż. Innym celem może być zapis na newsletter, określony czas spędzony na stronie czy ilość odwiedzonych podstron. Dane, które analizujesz, warto sprawdzać w kontekście celów, które określisz.

Cele pokażę Ci na przykładzie mojego bloga. Jednym z nich jest zapis na newsletter. Mogę analizować, która grupa osób najczęściej realizuje cel. To daje mi informację do przyszłych działań, ale i oceny obecnych.

Aby ustawić cel, wejdź z zakładkę “Administracja”, wybierz “Cele”. Aby utworzyć cel, kliknij w czerwony przycisk “Cel” :)

W sekcji “Konfiguracja celu” wybierz “Niestandardowy”. Następnie przejdź do sekcji “Opis celu”, nazwij swój cel. Zobaczysz kilka możliwości, określisz parametry, za pomocą których będzie realizowany cel. Przy celu, którym jest zapis do newslettera, musimy wpisać adres strony z podziękowaniem.

google analytics 14

W “Szczegóły celu” należy wpisać miejsce docelowe (w tym przypadku strona z podziękowaniem).

google analytics 15

Na końcu, wystarczy tylko potwierdzić wszystko. Pierwszy cel ustalony! Zobacz, jakie cele są dla Ciebie ważne i co chcesz mierzyć w kontekście witryny. Jeśli chcesz poczytać więcej o celach, możesz sprawdzić informacje w  supporcie Google Analytics.

 

Gdzie szukać informacji o Google Analytics?

Otrzymałam od Was kilka zapytań, gdzie szukać informacji w temacie Google Analytics. Podam Wam kilka bezpłatnych źródeł, z których możecie czerpać informacje.

 


Jesteś bardzo dzielna! Dotarłaś do końca wpisu o narzędziu, które może nie należeć do najciekawszych. Jest jednak przydatne w kontekście sprawdzania co dzieje się na Twojej stronie, blogu. Mam jeszcze małą radę na koniec: możesz podejść do narzędzia metodą małych kroków. Przeznacz sobie czas na zapoznawanie się z narzędziem. Zobacz, co możesz w nim sprawdzić. Przeglądaj dane, zdobywaj informacje i staraj się wyciągnąć wnioski, zauważyć prawidłowości.

 

Teraz Twoja kolej.

Jakie masz doświadczenia z Google Analytics? Czy korzystasz z narzędzia?

A może chcesz poszerzyć swoje informacje na jego temat?

 

 

Ps. Udanego tygodnia, Magda

 

Może Ci się spodobać