Sposoby na pracę z dzieckiem w domu

by Magda

sposoby-na-prace-z-dzieckiem-w-domu

Nie ma osoby, która przekona mnie do tego, że praca z dzieckiem w domu należy do rzeczy łatwych. Funkcjonuję już tak ładnych kilka miesięcy i wiem, że bywa różnie. Dobra wiadomość jest taka, że będąc z dzieckiem w domu możesz rozwijać się, uczyć, wykonywać swoje zadania, pracować. Jest to możliwe. Powiało optymizmem!

Tak, jak każda sytuacja, tak i ta – wymaga organizacji i dobrego wykorzystania czasu, który posiadasz.

Nie jestem  wielkim specjalistą od planowania, ale praca z dzieckiem w domu to dla mnie codzienność. Musiałam się jej nauczyć. Metodą prób i błędów ulepszam mój mały system. Staram się znaleźć najlepszy sposób na to, abym mogła się rozwijać, a jednocześnie, aby mieć czas dla dziecka. To mój wybór. Pracuję nad tym, aby funkcjonować w mojej rzeczywistości.

W tym artykule poznasz moje sposoby na to, jak wykorzystuję czas na mój rozwój i pracę, gdy moje dziecko jest w domu. Jednocześnie jestem ciekawa, jak Ty sobie radzisz i jakie możesz dać rady od siebie.


CZY TO ZAWSZE DZIAŁA?

Może się zastanawiasz czy mój plan zawsze działa? Czy zawsze realizuję swoje zadania z córką w domu? I może Cię rozczaruję… odpowiedź brzmi nie. Dlaczego tak się dzieje?

– Po pierwsze :czasem wypadnie coś nieprzewidzianego. Plan dnia ułoży się inaczej. Mają miejsce sytuacje, których nie jestem w stanie uwzględnić. Pewnie znasz je dobrze – ząbkowanie, które uniemożliwia sen dziecka, choroba lub gorszy dzień, po którym najzwyczajniej nie masz już sił na wytężanie swojego mózgu do pracy :) Są chwile, gdy dziecko daje Ci „w kość” i to, o czym marzysz to czas na odpoczynek w domu lub poza nim .

Moja rada jest taka: nie obwiniaj siebie za to, że nie uda Ci się zrealizować wszystkiego w ciągu dnia. Tak po prostu czasem bywa. Masz różne role do wykonania i daj sobie czasem delikatne przyzwolenie na to, że coś może pójść nie tak. Świat się nie zawali.

– Po drugie : wciąż udoskonalam swój system pracy z dzieckiem w domu. Sprawdzam najlepsze rozwiązania, modyfikuję je. Moje dziecko też się zmienia. Plan, który miałam ustalony wcześniej, teraz niekoniecznie działa w 100%. Dla przykładu: musiałam ustalić inne godziny mojej pracy lub w określonych porach wykonuję inne zadania niż wcześniej. Moja lista zadań do wykonania wydłuża się, więc dodaję kolejne elementy układanki. Ulepszam mój plan.

MAŁE OSTRZEŻENIE

Chcę zwrócić Twoją uwagę na jedną małą, ale istotną rzecz. Drobne ostrzeżenie. Nie porównuj swojej sytuacji do innych mam. Każda z nas jest inna – mamy inne umiejętności planowania,  możliwości, swój czas. Każde dziecko jest inne. Wreszcie mamy odmienne zadania do wykonania – mniej lub bardziej czasochłonne, wymagające różnych nakładów pracy. To co możesz zrobić to skupienie się na swojej sytuacji i wykorzystanie jej jak najlepiej. Działaj z tym czasem, który masz.

 

SPOSOBY NA PRACĘ Z DZIECKIEM W DOMU

PLANOWANIE

Kluczowe dla mnie jest planowanie zadań do wykonania. Dzięki temu wiem, co konkretnie mam zrobić. Z gotowym planem, mogę przystąpić do działania. Realizuję go punkt po punkcie. A przynajmniej się staram – czytaj wyżej:)

Nie tracę wtedy czasu na siedzenie przed komputerem i myślenie „ A co by tu dzisiaj zrobić – może to… a nie… może coś innego”, tylko mam listę zadań do wykonania, którą ustaliłam wcześniej. Nie wiem jak Ty, ale ja czuję coraz większą radość z tego, że mogę odznaczać zrealizowane zadania z mojej listy :)

Co planuję?

1. Planowanie tygodnia: wyznaczam jeden dzień (u mnie jest to najczęściej niedziela) i planuję zadania do wykonania na kolejny tydzień. Siadam i ustalam – czym zajmuję się w konkretnym dniu. Wyznaczam cele. Nie opanowałam tego do perfekcji, ale widzę postęp. Moją pułapką bywa to, że ustalałam sobie zbyt wiele zadań.  Ważne jest to, aby realnie ocenić czas, który mamy. Do tego czasu i możliwości – określ zadania, które będziesz w stanie zrealizować. Gdy zaplanujesz ich sobie za dużo – najzwyczajniej będziesz się frustrować, że znów nie wykonałaś swoich zadań. Tak – dobrze wiem, o czym piszę :)

2. Szczegółowe planowanie dnia : uwzględniam czas, który mam wolny w ciągu dnia. Biorę pod uwagę rytm dnia dziecka (u mnie jest to drzemka, u Ciebie – może jest to kilka godzin w przedszkolu, opieka niani, żłobek). Wiem, że moje dziecko średnio śpi 2 godziny . Ostatnio to się skraca, więc czeka mnie kolejne dopasowanie. Muszę także uwzględnić inne obowiązki, które mam do wykonania, nazwijmy je – codzienne. Następuje konfrontacja. W ten sposób widzę, ile mam czasu wolnego „na czysto”. Teraz moje zadania do wykonania mogę umieścić w konkretnych godzinach. Osadzam je szczegółowo w czasie. Z reguły wygląda to tak, że siadam do komputera (tam jest mój system zarządzania) dzień wcześniej wieczorem, przeglądam moją listę zadań. Następnie ustalam, które z nich następnego dnia wykonam podczas drzemki dziecka, a które wieczorem. Określam także kolejność ich realizacji – od których zacznę, a które zostawię na później.

Dobrym sposobem, który odkryłam niedawno (o Eureka!) jest również to, aby ustalać bardzo konkretne zadania, szczegółowe. Dla przykładu: zamiast zadania„newsletter”, co jest bardzo ogólne, obieram sobie za cel „założenie konta do obsługi newslettera”, „przygotowanie formularza zapisu”, „ustalenie tekstu na stronę zapisu”. Realizacja tych drobnych spraw, zbliża do wykonania zadania głównego.

Do planowania użyj narzędzi, które są dla Ciebie wygodne. Ja używam w tym celu internetowego kalendarza Nozbe. Możesz także zapisać swoje zadania w kalendarzu.

DROBNE ZADANIA WYKONUJĘ PRZY DZIECKU

Zastanów się, jakie drobne sprawy możesz zrobić przy dziecku. Tu oczywiście dużo zależy też od Twojej pociechy :) Zdaję sobie sprawę, że takie rozwiązanie może nie być dla Ciebie. U mnie wcześniej wyglądało to różnie. Jednak z czasem, gdy córka jest starsza potrafi sama zająć się chwilę zabawą. Wtedy ja mogę zrobić jakieś szybkie, proste rzeczy. Jest nadzieja :) Co mam na myśli? Dla przykładu: sprawdzenie maila, przejrzenie czy pojawiły się ciekawe artykuły, które mogłabym przeczytać. Gdy zrealizujesz takie drobne sprawy, pozostaje więcej czasu na później, by zająć się poważniejszymi zadaniami do wykonania.

Ułatwieniem są dla mnie aplikacje mobilne, np. mogę sprawdzić skrzynki mailową w telefonie i udzielić szybkiej odpowiedzi (w momencie, gdy chcę odpowiedzieć bardziej wyczerpująco – zostawiam temat na później), sprawdzenie kanałów social media, odpowiedzi na komentarze.

OKREŚLENIE PRIORYTETÓW

Pracując z dzieckiem w domu muszę ustalić sobie rzeczy mniej i bardziej ważne. Myślę, że Ty również. Jakie będą to rzeczy – pozostawiam Tobie. Dla mnie ważniejsze jest to, aby przeczytać kilka ciekawych artykułów, napisać post blogowy, zrealizować lekcję kursu niż perfekcyjnie posprzątane mieszkanie. Nie jest to dla mnie priorytetem. To mój wybór. Dużo ważniejsze jest to, aby ruszyć do przodu z zadaniami. Nie wiem, czy się zgodzisz, ale ja jestem zdania, że czasem trzeba umieć odpuścić po to, aby wybrać ważniejszą rzecz.

Świadomie wybieram co na tą chwilę jest najważniejsze.

POMOC INNYCH

 Nie bój się prosić innych o pomoc. Korzystaj z tego. Może w pobliżu masz rodziców, kogoś z rodziny, partnera, męża. Ja nie mam rodziny w swoim mieście, jednak ustaliłam z moim mężem, że gdy wraca do domu, to zajmuje się córeczką.

W tym czasie mogę poświęcić się swoim zadaniom, tym poważniejszym i wymagającym większego skupienia. W ten sposób mogę w 100% skupić się na tym, co zaplanowałam.

Niech nie będzie Ci głupio, że prosisz o pomoc. Masz do tego prawo.

WCZEŚNIEJSZE PRZYGOTOWANIE

Tym, co pozwoli Ci lepiej wykorzystać czas jest wcześniejsze przygotowanie. Możesz wykonać kilka małych czynności na następny dzień – np. wieczorem. Co konkretnie? Gdy chcesz napisać artykuł – możesz przygotować potrzebne materiały lub zrobić szkic. Masz inne zadanie do wykonania? Zrób zarys, ustal koncepcję. Chcesz się czegoś nauczyć? Przygotuj konkretne materiały, z których skorzystasz. Jednym słowem – przygotuj drobne rzeczy, które pozwolą na to, że od razu będziesz mogła przystąpić do działania na kolejny dzień.


Myślę, że praca z dzieckiem w domu to element, nad którym warto pracować. Udoskonalać go. Trzeba też znaleźć swój sposób na to, aby wykorzystać czas, który posiadasz. Pamiętaj też o tym, że niekiedy plan trzeba będzie zmienić, zmodyfikować. Spójrz, co u Ciebie najlepiej się sprawdza, spróbuj czasem nowych rzeczy i oceń rezultat. Zobacz, co nie działa, co można ulepszyć. Życzę Ci dobrego wykorzystania Twojego czasu.

Jakie są Twoje sposoby na pracę z dzieckiem w domu? Jak sobie radzisz?

Co sprawdza się u Ciebie?

 

Ps. Udanego dnia, Magda

 

 

Może Ci się spodobać