Własne wideo – krok po kroku

by Magda

wideo-krok-po-kroku

Wpis gościnny – lavideo.pl

Wideo jest coraz bardziej popularne w internecie – według niektórych badań już 80% internautów preferuje taką formę przekazu. Dlaczego odbiorcy lubią treści wideo? Bo mogą zobaczyć to, czego nie da się opisać słowami – a wtedy chętniej się angażują i łatwiej jest im podjąć np. decyzje zakupowe.

Co to oznacza dla Ciebie?

Wideo to doskonała forma, którą możesz wykorzystać w działalności swojej firmy lub bloga.

Dzięki wideo w internecie możesz:

 • budować swoją markę i zaufanie do niej,
 • zwiększać sprzedaż,
 • zwiększać zaangażowanie i zasięgi,
 • wyróżnić się wśród konkurencji i zdobywać nowych klientów,
 • uczyć i pomagać rozwiązywać problemy,
 • poprawić statystyki strony.

Nie stać mnie na to

Być może wydaje Ci się, że to nie dla Ciebie – bo Cię na to nie stać. I owszem, jeśli myśląc „wideo” widzisz reklamę swojej firmy w telewizji, to potwierdzam – żadnej małej firmy na to nie stać. Koszty takich produkcji to dziesiątki lub nawet setki tysięcy złotych. Ba, nawet gdy myślisz tylko o swojej wideowizytówce i zadzwonisz do kilku firm zajmujących się produkcją filmów, to wycena prawdopodobnie nie będzie niższa niż kilka tysięcy.

Czy więc można mieć swoje wideo bez inwestycji lub za niewielkie pieniądze? Oczywiście, że tak.

Po pierwsze – możesz znaleźć firmę, która nie zatrudnia dużych ekip do każdej, nawet małej produkcji, a przede wszystkim – która weźmie pod uwagę Twój budżet i doradzi, co w jego ramach możesz zrobić.

Po drugie – możesz część pracy zlecić, a resztę zrobić samodzielnie. Na przykład – sama nakręcisz film, a zlecisz montaż i oprawę graficzną. Możliwości jest mnóstwo. Ale uwaga! – w obu przypadkach bardzo ważne jest wybranie odpowiednich osób do współpracy. Jeśli chcesz komuś zapłacić – poszukaj kogoś z doświadczeniem, sprawdź portfolio i podpisz dobrą umowę.

Jest jeszcze trzecia opcja – możesz swoje wideo zrobić samodzielnie. Oczywiście, że przynajmniej na początku Twoje filmy nie będą wyglądały tak, jak te zrobione przez profesjonalistów. Nie mogę Ci też obiecać, że zajmie to tylko chwilę, albo że nie będzie wymagało żadnych inwestycji finansowych. Na pewno jednak nie są to duże kwoty – przynajmniej na początku, kiedy będziesz przygotowywała proste formy wideo.

Jak zacząć?

Swoją przygodę z internetowym wideo możesz zacząć od najprostszych form, takich jak:

 • filmy niewymagające montażu (jedynie przycięcia początku i końca),
 • wideoposty, czyli krótkie filmy przygotowane specjalnie na potrzeby platform społecznościowych; to może być np. zapowiedź wydarzenia, promocja wpisu na blogu, czy cytat motywacyjny:

 

 • live’y czyli transmisje na żywo – coraz bardziej popularne np. na Facebooku; możesz je jednocześnie nagrywać i później publikować jako dodatkowy materiał,
 • pokazy slajdów – zdjęcia (fotografie) pojawiające się po kolei, możesz do nich dodać grafikę, napisy, podkład dźwiękowy, np.:

 

 • animacje poklatkowe – czasochłonne, ale łatwe w przygotowaniu (wystarczy aparat fotograficzny i prosty program do obróbki wideo), doskonałe do pokazania np. jak coś zrobić krok po kroku,
 • gify – krótkie kilkusekundowe klipy stworzone ze zdjęć, grafiki lub wideo.

Wideo krok po kroku

Podpowiem Ci, jak przygotować film z punktu pierwszego – czyli taki, który nie wymaga praktycznie żadnej obróbki. Możesz w nim pokazać siebie, ale jeśli masz przed tym opory – także swój produkt, miejsce ważne dla Twojej działalności, możesz też np.wyjaśnić, jak coś zrobić.

1. Cel

Przede wszystkim musisz zastanowić się, po co chcesz nagrać swoje wideo i dla kogo. Pamiętaj, Twój przekaz ma dać odbiorcy korzyści. Jeśli nie masz konkretnego pomysłu – zastanów się, czego ludzie u Ciebie (na Twoim blogu, fanpage’u) szukają – konkretnego produktu, wiedzy, a może uśmiechu?

 

2. Treść przekazu

Zapisz – przynajmniej w punktach – to, co chcesz powiedzieć i pokazać. Pamiętaj – im krótsze wideo, tym lepsze (co nie znaczy, że dobre wideo ma z góry określoną długość, ale jeśli ma być obejrzane w całości – Twój przekaz powinien być konkretny i wciągający).

 

3. Sprzęt

Wybór sprzętu nagrywającego jest istotny, bo jakość nagrania ma duże znaczenie dla odbiorcy. To ważne, ale na szczęście nie najważniejsze :-). Interesująca i intrygująca treść nagrana średniej jakości sprzętem zawsze będzie chętniej oglądana niż nudny filmik nagrany w 4K.

Zacznij od zastanowienia się, jakim sprzętem dysponujesz – to może być kamera, telefon, aparat fotograficzny z opcją nagrywania filmów, czy kamera internetowa.

Nagraj próbne filmiki każdym z dostępnych urządzeń.

Jeśli planujesz wideo z dźwiękiem – koniecznie sprawdź, jak nagrywa go Twój sprzęt. To, co mówisz, musi być dobrej jakości, bo nikt nie będzie chciał oglądać wideo ze zniekształconym głosem i drażniącym, niezrozumiałym szumem w tle.

 

4. Miejsce nagrania

Wybór miejsca, w którym nagrasz swoje wideo nie jest łatwy. Musisz podjąć decyzję biorąc pod uwagę przede wszystkim dwa kryteria:

 • jakość oświetlenia,
 • Twój komfort.

Kwestia światła jest bardzo ważna, a jednocześnie często pomijana w planowaniu nagrania. To duży błąd, bo od światła zależy jakość nagranego obrazu (kiepska może nie być wyłącznie winą sprzętu nagrywającego) oraz ogólny odbiór materiału.

Jeśli na początku nie chcesz inwestować, to szukaj miejsca dobrze doświetlonego światłem dziennym. Naturalnym wyborem jest oczywiście plener. Ale musisz też pamiętać o drugim kryterium – Twoim komforcie. Nagranie dobrego wideo, szczególnie na początku, wymaga przygotowań i wielu prób – a to najlepiej robić w znanym sobie miejscu, gdzie możesz mieć spokój i nie musisz się spieszyć. Może się więc okazać, że wnętrze będzie jednak lepszym wyborem.

Szukając najlepszego miejsca nagrywaj testowe filmiki i sprawdzaj ich jakość. Jeśli nagrywasz siebie – ustawiaj się zawsze w stronę źródła światła (np. okna). Możesz też sprawdzić, jakie efekty da doświetlanie planu różnymi domowymi lampami, ewentualnie zainwestuj w półprofesjonalny zestaw oświetleniowy.

Po wybraniu miejsca musisz zaplanować swój kadr – czyli obraz, który utrwalisz w swoim wideo. Testuj różne kadry – najlepiej rób zdjęcia i analizuj szczegóły. Zacznij od jak najczystszego i stopniowo dokładaj elementy, które dodadzą mu charakteru, ale go nie zabałaganią i nie będą rozpraszały odbiorcy.

Jeśli masz problem ze znalezieniem dobrego miejsca – zastanów się, gdzie mogłabyś stworzyć swoje mobilne „studio”. Czasem wystarczy zawieszenie zasłony, kawałka tkaniny, czy niedrogiego tła fotograficznego.

Poniżej możesz zobaczyć, jak odpowiedni kadr i światło może zmienić nagrany materiał.

 

art_kadry

 

Jeśli chcesz wystąpić w swoim wideo – testując sprzęt i oświetlenie przetestuj też siebie. W jakim ubraniu czujesz się najlepiej, w jakim ujęciu podobasz się sobie najbardziej? Czasem np. niewielka zmiana kąta filmowania może sprawić, że na ekranie będziesz wyglądała zupełnie inaczej. Pamiętaj, im więcej próbnych filmów nagrasz, tym pewniej będziesz się czuła nagrywając ten właściwy :-)

 

5. Nagranie

Upewnij się, że masz swoje notatki z treścią, którą chcesz przekazać.

Sprawdź, czy Twój sprzęt nagrywający ma naładowane baterie, a na karcie pamięci masz dość miejsca.

Koniecznie ustabilizuj aparat / kamerę / telefon – najlepiej użyć statywu, ale tak naprawdę każdy sposób jest dobry (postaw, oprzyj, jeśli już musisz trzymać w ręce – podeprzyj ją).

Rozgrzej się – wykonaj kilka ćwiczeń logopedycznych, a potem powtórz kilka razy to, co chcesz powiedzieć.

Bądź naturalna – wyobraź sobie, że mówisz do konkretnej osoby.

Pamiętaj o patrzeniu w obiektyw (a nie na ekran czy wyświetlacz telefonu), jeśli zwracasz się bezpośrednio do odbiorców.

 

6. Obróbka nagranego wideo

Prawdopodobnie Twoje wideo będzie wymagało przycięcia początku i końca.

Możesz to zrobić w prostym edytorze wideo YouTube: www.youtube.com/editor lub w jednej z aplikacji mobilnych (np. iMovie).

W większości nawet dość prostych edytorów wideo możesz dodać jeszcze inne elementy, np. podkład muzyczny, logo czy napisy – mogą wzmocnić Twój przekaz i go wzbogacić.

 

7. Publikacja

Swój film możesz opublikować na stronie internetowej i na portalach społecznościowych (Facebook, YouTube, Instagram itd.). Wybierz oczywiście przede wszystkim te miejsca, do których chętnie zagląda Twoja grupa docelowa.

Ponieważ prawdopodobnie masz swój profil na Facebooku, napiszę więcej o publikacji wideo właśnie na nim.

Wideo na Facebooku dodaje się prawie tak samo jak zdjęcie:

 •  klikasz „DODAJ ZDJĘCIA/FILMY” i wybierasz odpowiedni plik,
 •  wpisujesz tytuł i znaczniki, pozwalające odnaleźć Twój film,
 •  wybierasz (lub dodajesz niestandardową) miniaturkę,
 • wpisujesz treść posta (pamiętaj o linku do strony, wpisu itd.),
 • klikasz „OPUBLIKUJ” – i już :-)

Wideo na Facebooku (przynajmniej na razie, bo możliwe, że wkrótce to się zmieni) odtwarza się w aktualnościach automatycznie i bez dźwięku, dlatego warto w treści posta zachęcić do świadomego obejrzenia Twojego wideo (czyli z dźwiękiem, jeśli jest istotny :-) ).

Jeśli nagrałaś dłuższe wideo i opublikowałaś je już na YouTube’ie – nie linkuj! Wgraj film lub jego krótszą wersję bezpośrednio na Facebooka, bo linkowanie z YT = znacznie mniejsze zasięgi.


Jeśli zaczynasz przygodę z internetowym wideo stawiaj na prostotę (formy, kadru, przekazu) i zadbaj o komfort odbioru Twojego wideo (stabilizuj sprzęt, zwróć uwagę na jakość dźwięku i oświetlenia).

Postaw na naturalność i autentyczność :-)

 

Jakie masz doświadczenia w tworzeniu wideo? Czy korzystasz z tej formy? Czy masz do mnie zapytania? Podziel się lub zadaj pytania w komentarzu.


Magda z lavideo.pl

Filmuję i montuję, a ostatnio coraz częściej doradzam i uczę – jak samodzielnie zrobić dobre wideo i jak dzięki niemu skutecznie promować swoją działalność.

Strona: www.lavideo.pl

Facebook: https://www.facebook.com/lavideopl/

 

 

Może Ci się spodobać

32 komentarze

Dagmara | socjopatka.pl 14 marca, 2017 - 8:49 am

Nie pomyślałam o tym, że można nagrać wideo w celu np. zapowiedzi jakiegoś wydarzenia, albo promocji wpisu na bloga. Muszę tę sprawę przemyśleć. Sprzęt mam, bo wszystko było zakupione jak zaczęłam prowadzić kanał na YT, tylko czasu zabrakło, ale może czas powrócić do filmów. :)

Poczułam się natchniona. :)

Reply
Magda Bek (Lekka Zmiana Mamy) 14 marca, 2017 - 12:15 pm

Dagmara no pewnie, że można :) Takie zapowiedzi są bardzo fajne. U mnie np. była zapowiedź startu newslettera ( nie wiem, czy pamiętasz). Czekam na więcej wideo u Ciebie. Ja jestem właśnie przed tworzeniem planu, tylko jeszcze ta kwestia czasu :))
Powodzenia zarówno w tworzeniu, jak i realizacji :)

Reply
Magda 15 marca, 2017 - 8:04 pm

Wideo daje mnóstwo możliwości i naprawdę warto z nich korzystać. A jeśli masz sprzęt, to nie masz już chyba najczęstszej wymówki ;-) Idę oglądać Twojego YT :-)

Reply
Agnieszka Biernat-edMontessori 14 marca, 2017 - 1:40 pm

Zmotywowałam się do robienia filmiku z cytatem. To jest dobry pomysł :) Dziękuje

Reply
Magda Bek (Lekka Zmiana Mamy) 14 marca, 2017 - 3:57 pm

Agnieszka świetny pomysł. Fajnie, że “wchodzisz” w format video. Do cytatów jeśli to są media społecznościowe to pomocne mogą być proste aplikacje np. Quik – taki cytat stworzysz wtedy w kilka minut :)

Reply
Dagna | szczesliwawbiznesie.pl 15 marca, 2017 - 11:52 am

Magda dzięki!!! Napisałabym coś więcej, ale brakuje mi słów :) Na kurs się zapisałam, nie mogę się doczekać!

Reply
Magda Bek (Lekka Zmiana Mamy) 15 marca, 2017 - 7:17 pm

Dagna nie wiem do której Magdy się zwracasz – ja tylko zaprosiłam i obmyśliłyśmy wpis,a autorką świetnych rad i wskazówek jest Magda z lavideo.pl :) To ona tu zrobiła świetną robotę :) Jestem ciekawa Twojej opinii po kursie :) Teraz tylko tworzyć video :))

Reply
Magda 15 marca, 2017 - 8:05 pm

Bardzo się cieszę :-) Startujemy już w sobotę :-)

Reply
Joanna - www.progresuj.pl 15 marca, 2017 - 11:56 am

Wygląda na to, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. Chciałabym kiedyś też kręcić video :)
Raz nawet opublikowałam film na fb, nagrany telefonem, ale niestety jego jakość była kiepska. Czy to jakoś da się zmienić?

Reply
Magda Bek (Lekka Zmiana Mamy) 15 marca, 2017 - 7:21 pm

Asiu też tak myślę :) U mnie filmy z telefonu też wypadają średnio, nie mam jakiegoś super sprzętu. Myślę, że przydatna może być lepsza kamera plus do tego mikrofon by było lepiej słychać. Sama chcę zainwestować niedługo w jakiś lepszy sprzęt. Wiem, że samą jakość filmu na FB może zmienić odbiorca, ustawiając wyższą rozdzielczość. A co do samego sprzętu i jakości video to poczekamy na odpowiedź Magdy – z pewnością podpowie coś przydatnego :)

Reply
Joanna - www.progresuj.pl 15 marca, 2017 - 9:37 pm

Dzięki Madzia :)

Reply
Magda 15 marca, 2017 - 7:53 pm

To może być kwestia ustawień albo (bardzo często) słabego oświetlenia. Potestuj nagrywanie w różnych warunkach (wnętrze i plener), będziesz wtedy wiedziała, czy i kiedy jakość jest ok (mój telefon nagrywa dość kiepsko, ale jeśli przypilnuję światła, to jakość jest akceptowalna).

Reply
Joanna - www.progresuj.pl 15 marca, 2017 - 9:37 pm

Dzięki Magda, w takim razie następnym razem zwrócę na to uwagę :)

Reply
Karolina Wilk 15 marca, 2017 - 7:04 pm

Niesamowicie wartościowy wpis! Z pewnością, jak już się przełamię i zasiądę do video, będę się posiłkowała tym artykułem. Bo wynika z niego, że to wszystko nie jest takie straszne, jak się człowiekowi wydaje :) Super Magda – jak zawsze :D

Reply
Magda Bek (Lekka Zmiana Mamy) 15 marca, 2017 - 7:23 pm

Cześć Karolina :) Artykuł to nie moja zasługa, ale gościa :) Polecam Ci także kurs Magdy , właśnie o tworzeniu video, znajdziesz jeszcze więcej informacji i wskazówek. Jeśli chodzi o same video to ja mam największą barierę w głowie – by się przełamać. Robię już małe kroki by z tym walczyć. A jeśli chodzi o video “blogowe” to chcę zacząć od krótkich instrukcji, bo czasem łatwiej coś pokazać niż to opisywać. Tylko najpierw jeszcze zakup drobnego sprzętu bo nie jestem w ogóle wyposażona. A Ty jakie video masz w planie ? :) Z chęcią posłucham Ciebie i pooglądam :))

Reply
Magda 15 marca, 2017 - 7:48 pm

Wideo ani trochę nie jest straszne, można się natomiast nieźle wkręcić ;-) Najlepiej zacząć małymi krokami, od takich form, które Ci najbardziej pasują i w których czujesz się najlepiej.

Reply
Marzena Kud 16 marca, 2017 - 11:38 pm

Wyobraź sobie, że dzisiaj postanowiłam się nagrać, tak spontanicznie, można powiedzieć z palca. I jestem przerażona!;) Przede wszystkim muszę zacząć o siebie dbać wizualnie, bo ostatnio okradam się z resztek chwil na domowe spa, by pisać;) po drugie – zacząć spać. Po trzecie – głośniej mówić. Rada, żeby mówić do konkretnej osoby, bardzo dobra. Póki co u mnie w grę wchodzą pokazy slajdów;p Coraz ciekawsze pomysły masz na wpisy:)

Reply
Magda Bek (Lekka Zmiana Mamy) 18 marca, 2017 - 12:05 am

Marzena to jest trudne, ja też mam takie doświadczenia :) Ja np. mam bogatą mimikę twarzy, przewracam oczami, nie mówiąc o tym, że się zacinam i zapominam co powiedzieć :))) Próbuję małymi krokami:) A Ty Kochana dbaj o siebie i się wysypiaj :) Pokazy slajdów też są dobre – czy to na FB czy za pomocą programów, gdzie możesz połączyć grafiki :)) Cieszę się, że jest tyle świetnych Dziewczyn, które można zaprosić :)

Reply
Marzena Kud 19 marca, 2017 - 3:32 pm

Magda, Ty się zacinasz? w życiu, właśnie pierwsze co pomyślałam to to, że płynnie mówisz:)

Reply
Magda Bek (Lekka Zmiana Mamy) 19 marca, 2017 - 11:02 pm

Marzena serio, nagrania , które widziałaś to efekt kilku prób albo i kilkunastu :) Czasem było tak, że ok – mam coś w głowie to mówię. Wszystko idzie pięknie i gładko po czym… totalna pustka w głowie :) Więc nagranie od początku :) Czasem też się zawieszam no i to słynne “yyyy ” :))

Reply
Patryk Bloger 18 marca, 2017 - 1:35 pm

A już myślałem, że będę mógł zobaczyć nagranie :-) wiesz z drugiej strony my surowo sie oceniamy. Warto by trzecia osoba wydała opinie :-)

Reply
Marzena Kud 19 marca, 2017 - 3:31 pm

Patryk, będzie okazja;) Tak łatwo się nie poddam. Na razie moja inwestycja w video polega na kładzeniu się spać o 22, co by moje zmęczenie nie przesłoniło…przesłania;)

Reply
Patryk Bloger 19 marca, 2017 - 4:11 pm

hehe :) tylko nie wstawaj przed 6 :-P

Reply
Magda Bek (Lekka Zmiana Mamy) 19 marca, 2017 - 11:01 pm

Patryk to prawda – coś w tym jest, że siebie oceniamy surowo :)

Reply
Agnieszka Borek 19 marca, 2017 - 6:44 am

Świetny artykuł spisuje sobie wszystkie rady w mój notes.

Reply
Magda Bek (Lekka Zmiana Mamy) 19 marca, 2017 - 11:03 pm

Agnieszka super, że znalazłaś informacje dla siebie. Wielkie podziękowania należą się Magdzie, która podzieliła się wskazówkami :) Teraz tylko nagrywać :)

Reply
Anna Miodyńska Life in Harmony 20 marca, 2017 - 9:40 am

Video mam na swojej liście : do opanowania :) Dzięki Magda za wskazówki

Reply
Magda Bek (Lekka Zmiana Mamy) 21 marca, 2017 - 10:21 am

Aniu ja też mam jeszcze trochę do zrobienia w tym temacie :) Póki co lepiej sprawdzają się u mnie grafiki łączone w video, ale będę też w przyszłości stosować inną formę. Trzymam kciuki za Twoje działania ! :) Przekażę autorce wpisu podziękowania :))

Reply
Celina 21 marca, 2017 - 12:51 pm

Jak zwykle cennne uwagi! Dla mnie początek z video – na razie na użytek mojego kursu – to wyjście poza strefę komfortu. Niesamowity kopniak mocy jak się przejdzie przez ten wstyd i cały cykl: źle wyglądam, słabo mówię, kiepskie światło. Każda z nas przez to przechodzi. Ale jak potem jest fajnie! Że się podołało. Tak się czułam po wyznaniu urodzinowym Uli. plus 100% do nauki autoprezentacji! Buźka, Magda!

Reply
Magda Bek (Lekka Zmiana Mamy) 22 marca, 2017 - 11:03 am

Celina a to prawda.Jest duży stres, a później jak już jest “po” to duże zadowolenie i duma, że dało się radę :) Dla mnie nagranie video jest ciężką sprawą, ale małymi krokami do przodu :)) Później staram się za dużo nie oglądać , żeby nie wykasować :)))

Reply
Izabela Cierzyńska 27 marca, 2017 - 7:26 pm

Magda, dzięki – dzisiaj zaczęłam myśleć o nagrywaniu, już z doświadczenia wiem, mam pomysł to u Ciebie szukam informacji :) :)
dzięki za wskazówki,

ps. nagrałam pierwsze 2 przedstawienia na dyktafon – czyli podcastowe -początki :)

Reply
Magda Bek (Lekka Zmiana Mamy) 27 marca, 2017 - 10:57 pm

Iza nie wiesz, jak mi jest miło, że zaglądasz. A to, że znajdujesz informacje to cudownie, mega się cieszę :)) Tutaj wskazówkami podzielił się mój gość, ja tylko zaprosiłam :)) OO i jak początki podcastu ? :)) Kiedy start? :)

Reply

Leave a Comment