Jak stworzyć wyróżnione relacje na Instagramie?

by Magda

jak-stworzy-wyroznione-relacje-na-instagramie(1)Zdjęcie: Agnieszka Werecha – Osińska

Sekcja Stories na Instagramie szybko się rozwija – wprowadzane są nowe funkcje. Jeśli jeszcze nie korzystasz z Instagram Stories to zachęcam Cię do przyjrzenia się temu miejscu oraz do działania! Jeśli używasz relacji to pomyśl, jak możesz je wykorzystać jeszcze lepiej, aby pokazać swój biznes czy blog. W grudniu poprzedniego roku (2017 r.) Instagram wprowadził dodatkową opcję – wyróżnionych relacji. Możesz „przypiąć” relację na Twoim profilu i pokazać odbiorcom to, co jest dla Ciebie istotne. Wyróżnione relacje będą widoczne na Twoim profilu (zamiast zniknąć po 24 godzinach), a to dla Ciebie kolejna dobra szansa na to, aby zaprezentować Twoją markę.
Jak stworzyć wyróżnione relacje na Instagramie? Tego dowiesz się z tego artykułu. Pokażę Ci, jak możesz wykorzystać tą funkcję oraz jakie opcje są dostępne. Poprowadzę Cię krok po kroku – właśnie dlatego w artykule znajdziesz dużo zrzutów ekranu. Do dzieła!

JAK STWORZYĆ WYRÓŻNIONE RELACJE NA INSTAGRAMIE

 

Czym są wyróżnione relacje?

Jeśli korzystasz z Instagram Stories to wiesz, że dodane zdjęcia/video widoczne są na Twoim profilu przez 24 godziny, później znikają. W grudniu 2017 roku Instagram, wprowadził funkcję wyróżnionych relacji (Stories Highlights). Możesz „przypiąć” swoją relację, dzięki czemu będzie ona widoczna dla obserwujących tak długo, jak zechcesz. Nie zniknie po 24 godzinach. Swoje wyróżnione relacje możesz pogrupować tematycznie. Możesz dodać nazwy oraz okładki. Sekcja wyróżnionych relacji będzie widoczna na Twoim profilu, pod opisem (bio).
sekcja-wyroznione-relacje-instagram(
Jak możesz wykorzystać tą opcję? Pomyśl co ważnego chcesz pokazać swoim odbiorcom, o czym ich poinformujesz. Może chcesz pokazać historię Twojej marki, pogrupować posty blogowe, materiały za zapis na newsletter, opinie czy Twoje produkty w użyciu przez klientów? Wykorzystaj to miejsce i umieść takie relacje, które są dla Ciebie istotne!

Wyróżnione relacje – kilka inspiracji

Pozwól, że Cię zainspiruję. Jak możesz wykorzystać sekcję wyróżnionych relacji? Poniżej znajdziesz kilka przykładów, w jaki sposób możesz pogrupować swoje relacje i wyróżnić je na swoim profilu. 
najlepsze posty blogowe
pokaż historię Twojej marki
pogrupuj relacje, które pokażą Twój produkt/ produkty
pokaż kulisy Twojego biznesu
umieść opinie swoich klientów
pokaż produkty swoich klientów w użyciu
umieść informacje o prezentach za zapis na Twoją listę email
pokaż, co robisz w czasie wolnym
 

Jak stworzyć wyróżnioną relację na Instagramie?

Stworzenie wyróżnionej relacji jest szybkie i proste! Zresztą sama zobacz. Na swoim profilu pod opisem zobaczysz ikonę „+”. Aby stworzyć nową „grupę” wyróżnionych relacji, wystarczy, że klikniesz w nią i wybierzesz jakie relacje mają się w niej znaleźć. Możesz wybrać relacje, które masz w archiwum lub te, które aktualnie znajdują się w sekcji Stories (o tym za chwilę).
W następnym etapie wprowadź tytuł oraz wybierz okładkę (czyli „edytuj obraz w tle”).  Następnie zapisujesz wszystko i gotowe – na Twoim profilu znalazła się nowa grupa wyróżnionych relacji.
jak-dodac-wyrozniona-relacje-instagram
Możesz także dodać relację, która aktualnie znajduje się w sekcji Instagram Stories. Jak to zrobić? Wystarczy, że przejdziesz do konkretnej relacji, a następnie wybierzesz ikonę „Wyróżnione”. Zobaczysz dodatkowe opcje. Możesz dodać taką relację do nowej grupy wyróżnionych relacji lub do istniejących.
dodanie-do-wyroznionej-relacji

Jak edytować tytuł, zdjęcie w wyróżnionej relacji?

Możesz zmienić tytuł w istniejącej już grupie wyróżnionych relacji. Aby to zrobić wystarczy wybrać konkretną grupę, a następnie „Edytuj wyróżnioną relację”.
jak-edytowac-wyrozniona-relacje-instagram

Jak dodać okładkę z ikoną do wyróżnionej relacji na Instagramie?

Pewnie spotkałaś się z tym, że na niektórych profilach w sekcji wyróżnionych relacji są stworzone charakterystyczne okładki z ikonami. Możesz oczywiście sama stworzyć swoje okładki w kilka chwil. Jak to zrobić? Wystarczy stworzyć taką okładkę w jednym z programów do tworzenia grafik, np. Canva. Ja swoje okładki tworzyłam właśnie w tym programie. W Canvie znajdziesz już przygotowany format do Instagram Stories. Możesz przygotować okładkę zarówno na komputerze, jak i telefonie (ja korzystałam z tej drugiej opcji). Gdy już wszystko masz gotowe, wystarczy dodać okładkę do Instagram Stories (jako relacja), a następnie dodaj ją do konkretnej grupy wyróżnionych relacji.
Ostatni etap to edycja zdjęcia w tle w wyróżnionej relacji. Wybierz grupę wyróżnionych relacji, a następnie edytuj ją i wybierz „Edytuj obraz w tle”. Teraz dodaj stworzoną wcześniej okładkę. Gotowe!
Jeśli chcesz przyjrzeć się prowadzonym działaniom na Instagramie to poniżej możesz odebrać audyt Instagrama. Dołącz do czytelniczek mojego newslettera, odbierz prezenty. Otrzymasz ode mnie także wskazówki w temacie mediów społecznościowych.


Wyróżnione relacje na Instagramie pozwalają Ci pokazać to, co jest dla Ciebie istotne. Wykorzystaj tą funkcję. Małe rzeczy też mają znaczenie. Wykorzystaj dobrze miejsca, które masz do dyspozycji. Powodzenia!

Teraz Twoja kolej.

 

Czy korzystasz z funkcji wyróżnionych relacji? Co znajdziemy u Ciebie?

 

rozmowa_Magdalena_Bek

Może Ci się spodobać