Narzędzia, które ułatwiają mi funkcjonowanie w mediach społecznościowych

by Magda

narzedzia-do-mediow-spolecznosciowych

Jak lepiej funkcjonować w mediach społecznościowych? W moim przypadku pomocne są narzędzia. Jestem osobą, która lubi działać zgodnie z planem. Wtedy czuję, że mam kontrolę. Zyskuję też czas, bo dobry plan pozwala mi realizować zadania krok po kroku. Ogarniam też na swój sposób chaos, który mógłby się wkraść. W mojej głowie często jest dużo pomysłów, więc kilka z poniższych programów pozwala mi zrobić porządek.

Narzędzia, które poznasz ułatwiają mi funkcjonowanie w mediach społecznościowych. Pozwalają też oszczędzić trochę czasu. Umówmy się – jest on bardzo cenny. A jeśli znasz metodę na rozciągnięcie dobry to proszę – podziel się magicznym sposobem!

Do niektórych zadań zdecydowanie bardziej wolę metodę kartkową czyli zeszyt i długopis (czy Ty też masz swój zeszyt z genialnymi pomysłami?). Do innych – korzystam z programów i aplikacji.Dokonuję selekcji. Czasem jeden program zamieniam na drugi i poszukuję lepszego rozwiązania.

Jestem zwolennikiem prostych rozwiązań. Staram się wykorzystać programy, które są proste w obsłudze i w szybki sposób pozwalają mi wykonać zadania, spełnić potrzeby. W końcu o to chodzi, by ułatwiać sobie pracę. Nie uważam się za osobę super zorganizowaną i wciąż wiele mam do poprawy w tym temacie, ale staram się wypracować najlepszy styl pracy. Co jakiś czas zmieniam, testuję nowe rozwiązania. Do niektórych zapałałam miłością od razu, a  niektórym muszę dać drugą szansę. Część programów przepadła w czeluściach komputera i ten wpis do dobry sposób na to, by rozstać się z nimi ostatecznie.

Poniżej przedstawię Ci moją listę programów i aplikacji, z których korzystam najczęściej do obsługi mediów społecznościowych. Podzieliłam je na kilka kategorii.

Gdy przygotowywałam ten wpis, zorientowałam się, że moja lista narzędzi jest długa. Skoncentruję się na części z nich, a inne będę sukcesywnie opisywać – na blogu lub w mediach społecznościowych.

Nie ma tutaj żadnych linków afiliacyjnych :) Chcę po prostu podzielić się z Tobą programami, które ułatwiają mi pracę :) 


1.Planowanie treści, harmonogram – Google Sheets

Do tworzenia samego planu treści w mediach społecznościowych,  burzy mózgów i generowania pomysłów nie ma dla mnie lepszego narzędzia niż zeszyt i długopis. Choć myślę, że jestem „elektroniczna” i lubię taki system pracy, to do przygotowania tematów nie ma u mnie lepszego rozwiązania. Zeszyt i długopis rządzą! Czasem śmieję się, że pomysły, które tam w zeszycie są warte są grube pieniądze, bo przecież za kreatywność też się płaci :) Ostatnio część pomysłów umieszczam na komputerze. O tym dalej.

Gotowe pomysły umieszczam w harmonogramie treści do mediów społecznościowych. Do tego celu korzystam z Google Sheets. Tutaj tworzę plan treści na miesiąc (bardziej ogólny) na wszystkie serwisy społecznościowe. Następnie raz w tygodniu ustalam szczegółowe treści na następny tydzień. Wtedy tworzę też dokładną treść postów oraz grafiki. Na swoje potrzeby stworzyłam plan miesięczny, dodaję do kalendarza kolejne zakładki z miesiącami. Mam też wyraźny podział na serwisy, które obsługuję (Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn). Umieściłam też tutaj zakładkę „blog”. Czasem jest tak, że pomysłów mam więcej, więc wpisuję wszystko. Jeśli któregoś nie wykorzystam – mam treści na przyszłość. Harmonogram treści pozwala mi też na szersze spojrzenie. Widzę, jakie posty były umieszczone wcześniej, więc mogę powiązać posty ze sobą lub zadbać o większą różnorodność. Gdy jest element, który chcę bardziej „wypromować” np. ebook, materiały dodatkowe, wtedy mogę stworzyć tematyczne treści powiązane z tematem, którego one dotyczą. Poniżej zamieszczam screenshot jak wygląda mój kalendarz (data jeszcze styczniowa, stąd nie znajdziesz rubryki LinkedIn).

harmonogram-social-mediaJeśli wolisz zaplanować wszystko na papierze, możesz skorzystać z przygotowanego przeze mnie LEKKIEGO PLANERA.

2.Zarządzanie zadaniami, gromadzenie pomysłów – Asana , Nozbe

To program, który pozwala mi ogarniać chaos. Do planowania zadań używam zarówno programu, jak i wspieram się kalendarzem papierowym. Asanę wykorzystuję zarówno do zadań prywatnych, związanych ze studiami, jak i tymi dotyczącymi mediów społecznościowych. Od niedawna zapisuję tutaj także przyszłe pomysły na treści w social media.  Tutaj zapisuję także pomysły i propozycje od Was – moich odbiorców. To tematy do poruszenia na przyszłość. Aktualnie tworzę spory cykl wiosennych porządków w social media. W projekcie zapisuję wszystkie pomysły na treści, ale także dodatkowe zadania, checklisty, materiały.

Program daje możliwość tworzenia projektów. Można wykorzystać układ listy, a także tablic (boardów).

Wyznaczysz konkretne zadania, określisz datę realizacji, umieścisz komentarze czy dodatkowe pliki.  Asana sprawdzi się także do pracy zespołowej, projekty można współdzielić z innymi osobami. Funkcjonuje system kolorów, który może ułatwić Ci pracę. Wyznaczone zadania można podejrzeć w układzie kalendarza. To konieczna dla mnie funkcja – widzę wtedy, jak wygląda mój dzień i jakie mam zaplanowane konkretne zadania. Asana posiada wersję mobilną, co także jest dla mnie ogromnym ułatwieniem. Mogę w szybki sposób podejrzeć zadania, a nowe dopisać do listy.

Narzędzie chcę wypróbować w większym stopniu do tworzenia harmonogramu treści.  Zanim to zrobię muszę jeszcze wszystko poukładać tak, by faktycznie program miał mi służyć, a nie był utrudnieniem :)

Wiem, że popularnym programem do zadań w mediach społecznościowych (i nie tylko), pracy zespołowej jest Trello. Nie korzystałam z tego programu, więc nie mam swojego zdania. Będę chciała wypróbować go, by przekonać się czy zda u mnie egzamin. Póki co mogę Cię odesłać do artykułu Żanety z bloga Nettelog, która opisuje działanie programu.

Swojego czasu do ustalania zadań wykorzystywałam program Nozbe. Program również polecam, bo sprawdzał się przez długi czas. Zamieniłam go jednak na Asanę i na chwilę obecną korzystam z niej. Zobacz, co Tobie bardziej odpowiada. A może wolisz kalendarz ?

 

3.Tworzenie grafik w mediach społecznościowych – banki zdjęć, Canva, Fotor

Twoje treści w mediach społecznościowych powinny przyciągać uwagę. Uzupełnij swój przekaz grafikami czy video. Grafiki tworzę sama. Kieruję się kilkoma zasadami, które poznasz w artykule → Moje zasady tworzenia grafik do mediów społecznościowych.

Za pomocą prostych programów, w szybki sposób mogę stworzyć grafiki do mediów społecznościowych. Z jakich narzędzi korzystam najczęściej?

  • Banki zdjęćchciałabym robić sama świetne zdjęcia, ale jeszcze nie posiadłam takich umiejętności. Wszystko przede mną. Korzystam z bezpłatnych banków zdjęć. Miejsca, z których korzystam najczęściej, zebrałam na liście, którą możesz pobrać.  Ciekawe zdjęcia, ale i fonty, grafiki możesz także znaleźć w serwisie Creative Market. Czasem można trafić na perełki, nawet za darmo!
  • Canva – to mój ulubiony program do grafik. Program posiada gotowe szablony, które możesz modyfikować. Można także stworzyć grafikę od zera. Program pozwala na wybór fontów, kolorów, dodanie filtrów, skorzystanie z kształtów, ramek czy ikon.Pomocne jest dla mnie stworzenie moich szablonów grafik, np. cykli, postów blogowych, postów na Instagramie. W ten sposób mam już gotowe wzory grafik. Wystarczy, że zmienię zdjęcie, tekst i kolejna grafika jest gotowa! Program posiada wersję płatną i bezpłatną.
  • Fotorto drugi w kolejności program, z którego korzystam. Oprócz edycji zdjęć, tworzenia grafik, ma także ciekawą opcję tworzenia kolaży. Podobnie jak Canva, jest programem intuicyjnym i prostym w obsłudze. Podobają mi się gotowe szablony, które mogą być dobrą inspiracją. W programie tym stworzyłam m.in. kobiece grafiki do mediów społecznościowych, które możesz bezpłatnie pobrać z bloga i wykorzystać, kiedy będzie potrzeba.

To programy z których korzystam często. Programów do tworzenia treści w mediach społecznościowych jest dużo, zarówno jeśli chodzi o grafiki, jak i proste video. Lubię testować nowe narzędzia.

 

4.Publikacja treści w social media – Hootsuite, Buffer, Later, Planoly

Przygotowane treści, programuję za pomocą narzędzi do automatyzacji. Takie rozwiązanie dobrze sprawdza się przy „stałych” treściach – cyklach, cytatach. Trzeba uważać, by nie popaść w skrajność, bo spontaniczne treści, treści osobiste też warto umieszczać. Nie namawiam Cię do automatyzowania treści. U mnie takie rozwiązanie funkcjonuje bardzo dobrze. Pomaga mi zachować regularność i zyskuję czas w ciągu tygodnia – mogę go poświęcić na inne zadania, np. promocję treści, aktywność, obsługę profili czy zupełnie inne zadania.

  • Hootsuite – program pozwoli Ci zaplanować treści m.in. na Facebooku (zarówno fanpage, jak i grupa), Twitterze, Instagramie czy LinkedIn. W wersji bezpłatnej możesz wprowadzić 3 konta. Jeśli obsługujesz więcej profili, potrzebna będzie wersja płatna (pierwszy płatny plan – 9,99 $/mc). Program posiada także wersję mobilną, co jest przydatne, gdy chcę szybko zmienić godzinę, datę czy treść posta.
  • Buffer –  programu używam na zmianę z Hootsuite. Programy traktuję na równi. Tak naprawdę wciąż sprawdzam jeden i drugi, by ostatecznie zdecydować się tylko na jeden i być mu wierna :) Posty można programować na Facebooka, Twittera, LikendIn, Google+, Instagram. W wersji bezpłatnej możliwe jest podpięcie 1 konta na platformę. Wersja płatna zaczyna się od 10 $/mc.
  • Later – narzędzie umożliwia programowanie postów na Instagram z komputera. Do 30 postów w miesiącu jest bezpłatnych. Pobierasz dodatkowo aplikację na telefon. Zdjęcie, grafikę można wgrać z komputera, z Dysku Google lub Dropbox. Wystarczy wgrać post, dodać opis i ustawić datę, godzinę. Gdy post ma się pojawić na Instagramie, na telefon przychodzi przypomnienie. Należy otworzyć post za pomocą Instagrama, aplikacja łączy się z profilem. Następnie można edytować post, dodać filtry.
  • Planoly – za pomocą programu, zaprogramujesz posty na Instagram z telefonu. Bardzo lubię ten program, często z niego korzystam. W wersji bezpłatnej można zaprogramować do 30 zdjęć. Zdjęcia czy grafiki można wgrać z Galerii telefonu, z Dropbox czy Dysku Google. Posty niezaplanowane będą miały znaczek “U”, zaplanowane – “S”. Wgrany post wystarczy zaprogramować. Gdy ma on się pojawić na Instagramie, przychodzi przypomnienie, następuje połączenie z Instagramem. Post można  edytować, wkleić opis.

narzedzia-social-media-2

5.Dwie aplikacje do obsługi fanpage na Facebooku

Nie zawsze mam możliwość obsługi profilu na FB z pozycji komputera. Dość często odpisuję na wiadomości z telefonu. To dla mnie spore ułatwienie. Do obsługi profilu i konta reklamowego korzystam z dwóch aplikacji.

  • Menedżer Stron – za pomocą aplikacji możesz odpowiadać na komentarze, sprawdzać wiadomości i to, co dzieje się na fanpage.
  • Menedżer Reklam – w szybki sposób sprawdzisz jak radzą sobie reklamy, jakie osiągają wyniki. Nie musisz zaglądać do Menedżera Reklam czy Power Editora. To szybki podgląd. Sprawdzisz m.in. jak wygląda reklama, jaki jest jej zasięg, reakcje czy wskaźnik trafności. Z poziomu aplikacji możesz także zmienić budżet, datę lub jednym ruchem – wyłączyć reklamę.

6.Gromadzenie treści, śledzenie nowości – Feedly, Pocket, Evernote

Dobrze wiesz, że w mediach społecznościowych pojawia się dużo nowości. Konieczne jest ich śledzenie, by być na bieżąco. Przydatne treści czy linki dobrze mieć pod ręką. W tym pomagają mi trzy poniższe programy.

  • Feedly – służy mi do tzw. przeglądu prasy, to czytnik RSS.  Mam dodane w nim strony, blogi branżowe, które czytam. Nowe artykuły pojawiają się automatycznie. Jak do wielu programów, także i tutaj, wykorzystuję kategorie. Dostępny jest także w wersji mobilnej – by mieć wszystko pod ręką.
  • Pocket – w tym programie zapisuję wartościowe artykuły, które mogą mi się przydać w przyszłości lub takie do przeczytania na później. Treści możeśz posegregować – narzędzie umożliwia dodanie tagów, wyróżnienie ulubionych artykułów czy archiwizację. Posiada wersję mobilną.
  • Evernote – w programie agreguję przydatne linki do artykułów, faktów, statystyk, programów. Mam wyraźny podział na kategorie. W ten sposób mogę czasem szybko podesłać przydatny link :)  Z programu korzystam już nie tak często, jak wcześniej. To program, w którym muszę zrobić porządek :) Dostępna jest także aplikacja mobilna.

 

7.Monitoring – Brand24

Dzięki narzędziu do monitoringu internetu, możesz dowiedzieć się co mówi się o Twojej marce – biznesie lub blogu. Pozwoli też szybko zareagować, by uniknąć ewentualnych kryzysów. Masz także możliwość ustawienia fraz związanych z Twoją branżą czy kategorią i zabierać głos w dyskusji czy proponować usługi.

Dzięki temu narzędziu monitoruję wzmianki związane z blogiem – mogę podziękować, wypowiedzieć się, gdy ktoś wspomina nazwę mojego bloga. W ten Mam także ustawione frazy związane z tematyką, którą poruszam.

 

8.Skracanie linków – bit.ly

Skrócony link wygląda bardziej estetycznie. Narzędzie to posłuży także do drobnej analizy – możesze sprawdzić ilość kliknięć w link. Uzyskasz także informację skąd pochodzą kliknięcia. Program możesz użyć zarówno w mediach społecznościowych, jak i wykorzystać go na blogu by podlinkować materiały i sprawdzać, jaką cieszą się popularnością.


Narzędzia, których używam ułatwiają mi funkcjonowanie w mediach społecznościowych. Dzięki nim mogę gromadzić informacje, pomysły w jednym miejscu, stworzyć szerszą perspektywę czy zyskać trochę czasu. Myślę, że z narzędziami jest tak, że warto sprawdzić, co pasuje do nas – stylu pracy i jej organizacji. Mają być one pomocą, a nie dodatkowym obowiązkiem. Na całe szczęście jest w czym wybierać !

 

Z jakich narzędzi korzystasz w mediach społecznościowych? Co jest dla Ciebie pomocne? Podziel się w komentarzu, z czego korzystasz. Może dzięki Tobie odkryjemy narzędzie, które ułatwi nam realizację zadań.

 

Ps. Życzę Ci dużo uśmiechu, Magda


oferta_Magdalena_Bek

Może Ci się spodobać