Przydatne narzędzia do prowadzenia konta na Instagramie

by Magda

narzedzia-do-prowadzenia-konta-na-instagramie

Dobrze prowadzone konto na Instagramie zwiększa szanse, że zainteresujesz swoich odbiorców. Zaciekawisz także osoby, które zajrzą do Ciebie. Jeśli dodatkowo będziesz przestrzegać kilku zasad, możesz docierać do nowych klientów czy czytelników.

O ważnych moim zdaniem zasadach na Instagramie pisałam w osobnym artykule  → Jak korzystać z Instagrama – 7 ważnych wskazówek.

Dobre konto… czyli jakie? Ostatnio spodobało mi się określenie, że konto na Instagramie powinno być jak ekskluzywny magazyn. To interesujące treści, przyciąganie uwagi, dobry wygląd. Styl. Czy chciałabyś przeglądać swoje konto popijając filiżankę kawy lub herbaty? Ja wciąż pracuję nad swoim profilem – zarówno nad lepszymi, ciekawszymi treściami, jak i spójnością. Tworzę swój magazyn. Niepowtarzalny styl. A Ty?

No dobra… powiesz fajnie, ale jak zadbać o regularność, tworzyć ciekawy profil i jednocześnie nie spędzić na Instagramie połowy dnia? Nie wiem, jak Ty, ale ja lubię ułatwienia. Pomagają mi w tym narzędzia.

Przygotowałam dla Ciebie listę kilku narzędzi, które są przydatne w prowadzeniu konta na Instagramie. Jest ich dużo więcej. Skupiałam się na tych, z których ja korzystam. Zostań ze mną, przeczytaj, weź to co jest Ci potrzebne. Jeśli używasz innych narzędzi, które Tobie pomagają – podziel się. Niech inne osoby (w tym ja) również skorzystają :)


PRZYDATNE NARZĘDZIA DO PROWADZENIA KONTA NA INSTAGRAMIE

Harmonogram treści

Dobre treści w mediach społecznościowych przyciągają odpowiednie osoby. Dobre czyli jakie? Powiesz, że wartościowe. Ale co to znaczy dostarczać wartościowe treści swoim odbiorom?

To odpowiadanie na potrzeby, zapytania, wskazywanie rozwiązań. Wartością mogą być także doznania estetyczne, porcja inspiracji czy motywacji do działania. W doborze treści, a także w zachowaniu różnorodności i regularności, pomaga mi planowanie. Ustalam harmonogram treści. Raz na tydzień przygotowuję treści, które pojawią się na moich profilach w mediach społecznościowych, w tym na Instagramie. Mam także szkic na dłuższy okres czasu.

Nie namawiam Cię do  planowania. Może wcale go nie potrzebujesz, bo umieszczasz zdjęcia pod wpływem chwili, masz luźniejszy styl. U mnie taki system się sprawdza i pomaga mi prowadzić moje konto.

Co pomoże Ci w planowaniu treści?

Jeśli wolisz planować elektronicznie, w zupełności wystarczy Ci arkusz Google Sheets. Wystarczy stworzyć prosty dokument z podziałem na miesiące. W każdym miesiącu stwórz podział na poszczególne dni. Gdy jesteś obecna także w innych serwisach, możesz je uwzględnić. Możesz stworzyć dokument podobny do poniższego. Zamieszczam ku inspiracji.

harmonogram-social-media

Tworzenie grafik

Do stworzenia grafik, kolaży, materiałów promocyjnych czy w celu dodania tekstu, możesz skorzystać z prostych programów. W kilka chwil stworzysz przyciągające uwagę treści. Moim ulubionym programem jest Canva.

Do grafik na Instagrama używam najczęściej gotowego formatu 800 x 800 px.

O tworzeniu grafik do mediów społecznościowych pisałam w osobnym artykule, poznasz w nim wskazówki, które stosuję → Moje zasady tworzenia grafik do mediów społecznościowych.

Z pomocą przyjdą Ci także inne programy: Fotor, BeFunky, Fotojet, Pablo by Buffer.

 

Dodawanie postów i zdjęć na Instagram z komputera

Instagram jest aplikacją mobilną. Zdjęcia umieścisz z telefonu. Co jednak w sytuacji, gdy chcesz umieścić treści (zdjęcia, grafiki) z poziomu komputera? Z pomocą przychodzą programy. Przedstawię Ci rozwiązania.

 

1. Wykorzystaj Dropbox – w ten sposób zamieścisz swoje treści w „chmurze”. Pobierz program na komputer, zainstaluj aplikację na telefonie. W momencie, gdy umieścisz post na komputerze, będzie on widoczny także w aplikacji. Teraz wystarczy go zapisać w galerii telefonu. Stąd już prosta droga do umieszczenia posta na Instagramie.

 

2. Programy do publikowania postów w mediach społecznościowych – w ten sposób zaprogramujesz swoje posty „do przodu”. Dla mnie to duże ułatwienie. Mam gotowy harmonogram treści, następnie mogę zaprogramować swoje posty.

Do postów na Instagramie używam programu Later. Do 30 postów w miesiącu jest bezpłatnych. Posty wgrywam za pomocą komputera, ustawiam datę, godzinę i posty publikują się na Instagramie. Prawie… potrzeba jest także aplikacja na telefon. Dlaczego? Regulamin Instagrama nie zezwala na automatyczną publikację postów. Aplikację mam pobraną na telefonie. Gdy wcześniej zaprogramowany post ma być opublikowany na Instagramie, na telefon otrzymuje powiadomienie. Post otwiera się w aplikacji, łączy z Instagramem i z tego poziomu mogę go umieścić na moim profilu. Poniżej screen, jak program wygląda na komputerze.

programowanie-postow-laterNa podobnej zasadzie działają inne programy do programowania postów w social media. Możesz skorzystać z programu Hootsuite lub Buffer.

 

3. Programowanie z telefonu – a może chcesz zaplanować posty na przyszłość, ale z telefonu? Nie ma sprawy. To moje ostatnie odkrycie – aplikacja Planoly. Możesz zaprogramować posty/zdjęcia, które masz dostępne w telefonie lub te przechowywane w „chmurze” (Google Drive, Dropbox). Dostępna jest także wyszukiwarka zdjęć zarówno po nazwie profilu, jak i hashtagach. Dodatkowo zobaczysz, jak Twój profil wygląda po ich dodaniu. Przydatne rozwiązanie, by pracować nad spójnością konta. Posty można dodać, a te niezaplanowane ze znaczkiem „U” (unscheduled) można przesuwać i ułożyć je, jak chcemy. Można też je zaplanować, wtedy post ma literkę „S” (scheduled). Aplikacja oferuje dostęp do statystyk konta i postów, m. in. ilość obserwujących, obserwowanych, ilość polubień, komentarzy. W wersji bezpłatnej dostępne są statystyki z ostatniego tygodnia. W ostatniej zakładce znajdziemy informację o samych postach wraz z liczbą komentarzy i polubień – można sprawdzić, które z nich cieszyły się większą popularnością.

aplikacja-planoly

Udostępnianie postów z innych profili na Instagramie

Udostępnianie treści z innych profili może być przydatne, jeśli chcesz umieścić zdjęcia osób, które użytkują Twój produkt. W ten sposób możesz również wzbogacić swój profil inspiracjami, dawką motywacji lub po prostu podzielić się czymś ciekawym. Dzięki aplikacji, zdjęcie będzie podpisane i będzie wiadomo kto jest jego autorem. Ja w tym celu używam aplikacji Repost for Instagram

Wybierasz interesujące zdjęcie, następnie „Kopiuj adres URL do udostępnienia”, otwierasz aplikacje, wskazujesz miejsce podpisu, klikasz „Repost”. Następnie łączysz się z Twoim profilem na Instagramie, a następnie zamieszczasz post.

aplikacja-repost-for-instagram

Aplikacje do obróbki zdjęć na Instagramie

Wiesz, że ważny jest wygląd, spójność i styl profilu. Aby upiększyć swoje zdjęcia/grafiki możesz skorzystać z filtrów Instagrama i możliwości edycji. Z pomocą przychodzą także dodatkowe aplikacje. Jest ich sporo. Ja pokażę Ci kilka tych, których używam. Może polecisz mi również coś ciekawego?

1. Aplikacja VSCO

Znajdziesz w niej filtry i sporo możliwości edycji zdjęć. Po dostosowaniu zdjęcia, możesz udostępnić je w mediach społecznościowych lub zapisać w galerii.

aplikacja-vsco2. Aplikacja Pixlr

Ciekawą opcją w aplikacji są kolaże, jest ich dość dużo. Dodatkowo są przycięcia, kontrasty, możliwość narysowania. Są również filtry, ramki, tła, naklejki. Wybór jest spory.

aplikacja-na-telefon-pixlr3. Aplikacja Color Story

Część elementów jest płatna. Jednak mimo to istnieje sporo możliwości edycji i upiększenia zdjęć.

4. Aplikacja Phonto

Za jej pomocą dodasz w szybki sposób tekst – możesz wybrać fonty, kolor, rozmiar i położenie tekstu.

aplikacja-color-story-aplikacja-phontoCo dodatkowo?

Na koniec dwa małe ułatwienia.

Notatnik na telefonie – do umieszczenia listy hashtagów, aby mieć do nich łatwy i szybki dostęp.

bit.ly – skracacz linków. W ten sposób skrócisz link w Twoim bio, będzie on wyglądał lepiej, a dodatkowo będziesz mieć informację o ilości kliknięć.

 


Wychodzę z założenia, że narzędzia mają być ułatwieniem. Nie używam ich zbyt wielu (tak mi się wydaje :) ), a te z których korzystam są dla mnie pomocne w prowadzeniu konta na Instagramie. Powyżej opisałam te, których używam najczęściej. Pewnie z czasem odkryję nowe rozwiązania, ale o to właśnie chodzi, by usprawnić swoje działania.

 

Jakie narzędzia są dla Ciebie przydatne w prowadzeniu konta na Instagramie? Czy masz swoje ulubione programy, aplikacje? Podziel się w komentarzu.

 

Zapraszam Cię do moich profili w mediach społecznościowych. Znajdziesz tam informacje z zakresu social media, relacji z klientem, obsługi, a także codzienność i macierzyństwo. Zajrzyj na Facebooka, obserwuj mnie na Instagramie, porozmawiajmy na Twitterze.

 

 

Ps. Wielu powodów do uśmiechu, Magda


oferta_Magdalena_Bek

Może Ci się spodobać